banner178

SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA

Mahalli idareler seçimi için bugün askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi askı listeleri, 17 Ocak 2019 Perşembe günü saat 17:00'ye kadar askıda kalacak.

SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA

Mahalli idareler seçimi için bugün askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi askı listeleri, 17 Ocak 2019 Perşembe günü saat 17:00'ye kadar askıda kalacak.

05 Ocak 2019 Cumartesi 03:10
339 Okunma
SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA
banner155

Yüksek Seçim Kurulu’nca belirlenen seçim takvimi doğrultusunda askıya çıkarılan listelerde adres değişikliğinde bulunmak isteyen seçmenlerin; adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile ilgili Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak, Nüfus Müdürlüğü’nce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na teslim etmeleri gerekiyor.

Öğrenciler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci belgesi ve kaldıkları yurt müdürlüğünden alacakları belgelerle bağlı bulundukları okul ve yurtların ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmaları ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ile eklerini İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na teslim etmeleri durumunda, okumak için bulundukları yerlerde oy kullanabilecekler.

Seçmenler, bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulamasını YSK'nın www.ysk.gov.tr adresinden yapabilecekler.

Köy ve mahalle muhtarlığı ile ihtiyar heyeti/meclisi üyeliği seçimlerinde adaylık usulü bulunmadığından, bu seçimlerde kullanılacak oy pusulaları adaylar tarafından beyaz kağıda bastırılabilecek, daktilo, fotokopi vb araçlarla çoğaltılabilecek ya da kapalı oy verme yerinde seçmenler tarafından beyaz kağıda yazılarak oy kullanılabilecek. Renkli kağıda yazılmış ya da basılmış oylar geçersiz sayılacak.

İhtiyar heyeti/meclisi seçimlerinde; nüfusu 1000’e kadar olan köylerde 8, 2000’e kadar olan köylerde 10, 2000’den fazla olan köylerde 12 ve mahallelerde 8 isim yazılacak. Köy ve mahalle seçimlerinde kullanılacak basılı veya yazılı oy pusulalarındaki isimlerden bir veya birkaçının çizilerek oy kullanılabileceği gibi, çizilenlerin yerine o seçim çevresinde seçilecek kişi sayısını geçmemek üzere başka isimler de yazılabilecek.

Seçime girecek kişiler, bastırdıkları oy pusulalarını Sandık Kurulu’nun gözetiminde kapalı oy verme yerine koyabilecekleri gibi, seçim gününden önce de dağıtabilecekler.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada