banner178

Nasreddin Hoca ‘EMITT 2018’ için Karakaçanla Yola Çıktı

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na, Akşehir Belediyesi ile Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası ortak açtıkları bir stantla katılıyor.

Nasreddin Hoca ‘EMITT 2018’ için Karakaçanla Yola Çıktı

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na, Akşehir Belediyesi ile Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası ortak açtıkları bir stantla katılıyor.

20 Ocak 2018 Cumartesi 08:48
761 Okunma
Nasreddin Hoca ‘EMITT 2018’ için Karakaçanla Yola Çıktı
banner155

İstanbul’da düzenlenecek EMITT Fuarı’na katılacak olan Akşehir Belediyesi, fuarda Nasreddin Hoca’yı ve Akşehir’i tanıtacak. Fuara katılmak için eşeği Karakaçan’a ters binerek yola çıkan Temsili Nasreddin Hoca, arkasından su dökülerek ve el sallanarak İstanbul’daki fuara uğurlandı.

Kısa adı EMITT olan ve bu yıl 22.’ncisi düzenlenecek Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na, Akşehir Belediyesi ile Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası ortak açtıkları bir stantla katılıyor.

25-28 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan EMITT Fuarı'ndaki Akşehir standında, Akşehir’in tarihi ve turistik mekânlarının görselleri sergilenerek, Akşehir’i tanıtan filmler gösterilecek. Akşehir’e özgü kıyafetlerin, ürünlerin ve yiyeceklerin tanıtılacağı stantta ziyaretçilere Akşehir’i tanıtan broşür ve kitaplar da armağan edilecek.

Akşehir standında ayrıca temsili Nasreddin Hoca tarafından da gelen ziyaretçilere Akşehir ve Nasreddin Hoca’nın tanıtımı yapılacak. Fuara katılacak olan temsili Nasreddin Hoca için Akşehir Belediyesi önünde bir uğurlama töreni yapıldı. Törene; Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, Akşehir Belediyesi personeli ve vatandaşlar katıldı.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Temsili Nasreddin Hoca’yı İstanbul’daki fuara uğurlarken yaptığı konuşmada “Akşehir Belediyemiz ile Akşehir Ticaret ve Sanayi Odamız ortak bir stant kiraladık, ülkemizde düzenlenen en büyük turizm fuarı olan İstanbul’daki Uluslararası Emit Fuarı’na katılacağız. Nasreddin Hocamız fuar için karakaçanıyla bugünden yola çıkıyor. Fuar’da Akşehir’imizi ve güzelliklerini tanıtacağız. ‘Dünyanın Ortasında’ neler var, neler yok onları tanıtacağız. İnşallah bu fuarın Akşehir turizmine katkısı olacağına inanıyorum. Amacımız Nasreddin Hoca’mızı bütün dünya tanıtmaktadır. Nasreddin Hoca’mızın yardımıyla Akşehir’imizin o güzelliklerini, tarihi dokusunu, tabi güzelliklerini, yemek kültürünü, kiraz lokumunu, peynir baklavasını inşallah tanıtmış olacağız. Tanıtıma AKSEV ile şehrimizdeki çeşitli turizmle iştigal eden işletmelerde katılacaktır. Ben bu turizm fuarının beklenen faydayı sağlamasını diliyorum. Nasreddin Hoca’mıza da karakaçanıyla hayırlı yolculuklar ve kazasız belasız hedefine varmasını diliyorum” dedi.

Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk’te yaptığı konuşmada Akşehir’in önemli bir şehir olduğuna vurgu yaparak “Akşehir çok kadim kültürü olan bir ilçe. Akşehir’in kendisini tanıtma noktasında kullanabileceği çok fazla argümanı var. Tabi bunların en başında da Nasreddin Hoca’mız geliyor. Akşehir’in sadece Nasreddin Hoca’sı değil birçok argümanı var. Akşehir; Fatih Sultan Mehmet’in emriyle fethedilen, Yavuz Sultan Selim’in Doğu seferine giderken otağını kurduğu, özelliklede Kurtuluş Savaşı’mızda Batı Cephesi Karargâhının 9 ay 10 gün boyunca buradan sevk ve idare edildiği çok jeostratejik önemi olan bir şehir. Dolayısıyla bizde, Akşehir’i Akşehir yapan, diğer il ve ilçelerden ayıran alametifarikaları nelerdir, onları ortaya çıkararak Akşehir’imizin tanıtımına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın başarılı olması dileğiyle Nasreddin Hoca’mıza hayırlı yolculuklar diliyoruz” diye konuştu.

Karakaçan’la İstanbul Yolculuğu…

Akşehir Belediye Binası önüne getirilen eşeği ile basına poz veren Temsili Nasreddin Hoca’da yaptığı açıklamada “Bugün uzun bir yola çıkıyoruz. İnşallah yolumuzun sonu EMITT Fuarı’nda sonlanacak. 3 Türkoğlu, 100 dirhem yükümüzle yola çıkıyoruz. Yasiyan’a varacağız kiraz alalım, Meşhur Akşehir Kirazı’mızı orada konuklarımıza, misafirlerimize ikram edelim isterdik ama malum kış şartları. Sağ olsun Başkanım heybemize kiraz lokumu doldurdu. İnşallah fuardaki misafirlerimize kiraz lokumu ikram edeceğiz. Fuarımızda Akşehir’imizin tarihi, kültürel mekanlarını tanıtacağız. Dünya çapında olan başta şahsım, hocam Seyyid Mahmud Hayrani’yi, Hocam Hacı İbrahim Sultan Veli’yi, Nimetullah Nahcivani’yi tanıtacağız. Yolumuz uzun, inşallah Allah yar ve yardımcımız olsun, aşımız bereketli olsun, sağlığımız olsun. Eşeğimle bugün yola çıkıyorum, biliyorsunuz heybem eskidi eşeğim karakaçan yaşlandı, biz anca varırız” dedi. Daha sonra eşeğin üzerine ters binip “EMITT 2018  Fuarı’nda görüşmek dileğiyle, ben eşeğimle ancak varırım İstanbul’a, hepinizi de bekliyorum” diyerek eşekle İstanbul’a doğru yola çıktı.

Hoca’nın eşekle yola çıkması sırasında protokol ve vatandaşlar el sallayarak Nasreddin Hoca’yı İstanbul’a uğurladı. Bu arada Hoca’nın arkasından da yolculuğu kazasız ve su gibi hızlı geçsin diye su dökülmesi ihmal edilmedi.

Son Güncelleme: 22.01.2018 01:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada