banner178
banner241

“NASREDDİN HOCA, ANMA TÖRENLERİ İLE Mİ YOKSA ŞENLİK İLE Mİ ANILMALI?”

Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Nasreddin Hoca için düzenlenen Anma ve Mizah Günleri hakkında açıklamalarda bulundu.

“NASREDDİN HOCA, ANMA TÖRENLERİ İLE Mİ YOKSA ŞENLİK İLE Mİ ANILMALI?”

Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Nasreddin Hoca için düzenlenen Anma ve Mizah Günleri hakkında açıklamalarda bulundu.

25 Şubat 2014 Salı 00:36
1463 Okunma
 “NASREDDİN HOCA, ANMA TÖRENLERİ İLE Mİ YOKSA ŞENLİK İLE Mİ ANILMALI?”
banner155

Başkan Oğul yaptığı açıklamada “Nasreddin Hoca Şenlikleri kaldırılmadı. Hiçbir şekilde de başka bir şehre de kaptırılmadı. Nasreddin Hoca ve Şenlikler ile ilgili hiçbir şehir ile mahkememizde yok ve olmadı da. Hiçbir şehir Nasreddin Hoca Şenliği düzenlemiyor. Sadece Sivrihisar’ın Nasreddin Hoca Kasabası 1 günlük Nasreddin Hoca Doğum Şenliği düzenliyor. Bu bir günlük şenliklerinin programını da açılış-konuşma-halk oyunları gösterisi ve konser ile tamamlıyorlar” dedi.

                Akşehir’in 1959 yılından bu yana Nasreddin Hoca’yı andığını belirten Başkan Oğul “Nasreddin Hoca’mızı şenlik ile anmak doğru değildir. Mevlana Anma Törenleri, Hacı Bektaşi Anma Törenleri, Yunus Emre Anma Törenleri gibi Nasreddin Hoca’da onun yaşamına, fıkralarına uygun törenlerle ve kültürel etkinliklerle anılmalıdır. Akşehir Belediyesi 3 yıldır 5-10 Temmuz günleri arasında Nasreddin Hoca’yı Anma ve Mizah Günleri düzenlemektedir. Bu Anma ve Mizah Günleri’nde konser, halk oyunları, panayır gibi Nasreddin Hoca’yla bağdaşmayan etkinliklere yer verilmedi. Konserler, halk oyunları, resim sergileri, panayırlar ve eğlenceler farklı günlerde düzenlenen Kiraz Şenliği, Bahar Şenliği, Kış Şenliği, Hıdrellez Şenliği, Hasat Sonu Şenliği gibi şenlikler içinde yer alması gerekir. Şenlikler içe dönük, Akşehir halkının eğlenmesi, hoş vakit geçirmesi ve halkın kardeşliğinin kaynaştığı etkinliklerdir. Anma Törenlerinde ise dışa dönük olarak kültürel etkinliklere yer verilerek, tanıtım ve turizmi ön planda tutmak amaçlanmalıdır” diye konuştu.

                Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Nasreddin Hoca Anma Törenlerinin amaçları olması gerektiğine vurgu yaparak “Akşehir halkı Nasreddin Hoca Anma Törenlerinin amaçlarını ortak akılla belirlemelidir. Bu amaçlara uygun törenler yapıldığında ise Nasreddin Hoca Akşehir’in olur. 5-10 Temmuz günleri arasında Nasreddin Hoca Şenliği düzenler, bu şenlik programı içine konser, halk oyunları, eğlenceler, panayırlar, Nasreddin Hoca ile ilgili olmayan sergiler, etkinlikler konulursa o zaman Nasreddin Hoca’ya başka şehirler sahip çıkar. 2011-2012 ve 2013’teki 3 yıllık Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri programlarına bakınız” dedi.

                Belediye Başkanı Oğul “Akşehir Turizm Vadisi’ndeki Nasreddin Hoca’nın eşeğe ters ve düz binmiş heykelleri ile 25 fıkrasının canlandırıldığı heykeller sayesinde Akşehir Nasreddin Hoca şehri oldu. Bu Turizm Vadisi üzerindeki Nasreddin Hoca fıkra heykellerinin sayısını 100’e çıkaralım. Nasreddin Hoca’mızı kültürel etkinlik ve yarışmalarla analım. Akşehir turizm sektöründe hak ettiği yeri alacak, turizm sektörü Akşehir’de gelişecek, Akşehir’e para girecek ve istihdam yaratılacaktır” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
sahin sari 2014-02-25 16:04:15

Geldi gidiyor hala senlik mi anma gunu mu diyor naseeddin hoca yedi baskanin basinii

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada