banner178
banner241

‘’HOCA’NIN EVİNİN YERİNİ BELİRLEMEK KOLAY OLMADI’’

Akşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ve hala devam eden restorasyon çalışmaları ile bir çok tarihi yapı ve cami gün yüzüne çıkarken, Nasreddin Hoca’nın evinin yeriyle ilgili uzun bir araştırma yapmak gerekmiş.

‘’HOCA’NIN EVİNİN YERİNİ BELİRLEMEK KOLAY OLMADI’’

Akşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ve hala devam eden restorasyon çalışmaları ile bir çok tarihi yapı ve cami gün yüzüne çıkarken, Nasreddin Hoca’nın evinin yeriyle ilgili uzun bir araştırma yapmak gerekmiş.

04 Ekim 2018 Perşembe 06:29
2880 Okunma
‘’HOCA’NIN EVİNİN YERİNİ BELİRLEMEK KOLAY OLMADI’’
banner155

Yapılan çalışmalarla, bugüne kadar ayakta kalabilmiş ecdat yadigarı camileri ve tarihi yapıları, kendilerinden sonraki kuşaklara da aktarabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; “Akşehir Belediyemiz tarafından 1 Milyon 400 Bin TL bedelle 2016 yılında restorasyonu tamamlanan Takkasızlar Konağı’mız, şu an Konukevi ve Kafe olarak hizmet vermektedir. Tarihi Kilise Restorasyonu çalışmaları devam etmekte olup, bedeli 1 Milyon 709 Bin TL’dir. Şu an %85’i tamamlanmıştır. Restorasyon sonrasında “Dünya Mizah Ustaları Sanat Evi” olarak kullanılacaktır.’’dedi.

Akkaya, 2018 yılı yatırım programı kapsamında inşaatı devam eden Nasreddin Hoca Evi yenileme projesi için, şu bilgileri paylaştı; ‘’Nasreddin Hoca’nın evinin neresi olduğuyla ilgili epeyce bir araştırma yaptık. Çok net bir yer bulamamakla beraber, Askerlik Şubesi’nin güney doğusunda olmasıyla ilgili bazı bilgilere ulaştık. Evimizin yanında küçük Ayasofya Mescidi, yan tarafta ise Orta Hamam bulunmaktadır. Genelde eskilerin ve değerli zatların cami ve mescitlere yakın bir yer seçmesi düşüncesiyle de bu bölgede olabileceği noktasında karar kıldık ve böylece Vakıflar Genel Müdürlüğümüzden bu binamızı kiraladık. Binanın yenileme maliyeti 520 bin TL’dir. Toplam 232 m2’lik kapalı alana sahip 3 katlı bir konağımızdır. Nasreddin Hoca Evimizin içerisinde Nasreddin Hoca’mızın Yatak Odası, salonu ve diğer odalarında da Hocamızla ilgili fıkra canlandırma animasyonları ve heykellerinin yer aldığı bölümler  yer alacaktır. Bin metrekarelik bahçesinde ise evimize ziyarete gelen misafirlerimizin çay, kahve içebileceği güzel bir mekan olarak hizmet vermeyi amaçlıyoruz.’’

Başkan Akkaya; ‘’Yine Akşehir Belediyemiz tarafından restorasyonu yapılan Çınaraltı Mescidimiz 120 Bin TL bedelle tamamlanmış durumdadır. Belediyemizin girişimleriyle Konya Büyükşehir Belediyemiz tarafından tarihi Arasta Çarşımızda bulunan 239 adet taşınmazın restore çalışmaları 13 Milyon 800 Bin TL bedelle tamamlanmış ve halkımızın hizmetine sunulmuştur. İplikçi Camii’mizin restorasyon çalışmaları 1 Milyon 245 Bin TL bedelle tamamlanmış ve ibadete açılmıştır. Yine Akşehir Belediyemizin girişimleriyle, Konya Büyükşehir Belediyemiz tarafından ihalesi yapılan Kalaycı Mescidi’nin 250 Bin TL ve Tahtakale Mescidi’nin 300 Bin TL maliyet ile restorasyonları devam etmektedir. Hasanpaşa İmaret Camii’mizin restorasyonuna 2015 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce başlanmıştır. Restorasyon bedeli, 1 Milyon 419 Bin TL’dir ve 2018 yılında tamamlanması planlanmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan Altunkalem Mescidi 299 Bin TL ve Hıdırlık Mescidi 170 Bin TL bedelle, Konya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan Sahip Ata Medresesi 1 Milyon 416 Bin TL bedelle restore edilmiş olup, Müze olarak işlevsellik kazandırılarak yıl sonuna kadar açılması planlanmaktadır.” şeklindeki açıklamasında, ‘Manevi Mimarlarımıza Sahip Çıkıyoruz’ Projesi’ne de değinerek; “Manevi değerlerimiz olan; metruk haldeki Çoban Dede, Arap Dede, Seyyid Yunus ve Aslanbey Türbelerimizde restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları yaptık. İğdeli Dede Türbesi restorasyon çalışmamız da devam ediyor.” diye konuştu.

Son Güncelleme: 04.10.2018 06:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada