banner178

DAĞISTAN’DAN MEKTUP VAR

Rusya Federasyonu’na bağlı özerk bir cumhuriyet olan Dağıstan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından Akşehir Belediyesi ile Sanatçı Erol Büyükburç’un ortak projesiyle yapılan Nasreddin Hoca Fıkraları’nın şarkılaştırılarak albüm haline getirilmesi ve 7 ayrı dilde seslendirilmesi nedeniyle Akşehir Belediyesi’ne bir teşekkür mektubu gönderdi

DAĞISTAN’DAN MEKTUP VAR

Rusya Federasyonu’na bağlı özerk bir cumhuriyet olan Dağıstan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından Akşehir Belediyesi ile Sanatçı Erol Büyükburç’un ortak projesiyle yapılan Nasreddin Hoca Fıkraları’nın şarkılaştırılarak albüm haline getirilmesi ve 7 ayrı dilde seslendirilmesi nedeniyle Akşehir Belediyesi’ne bir teşekkür mektubu gönderdi

15 Kasım 2013 Cuma 00:01
1534 Okunma
DAĞISTAN’DAN MEKTUP VAR
banner155

Dünyaca ünlü Gülmece Ustası ve Filozof Nasreddin Hoca’nın 10 adet fıkrası, Akşehir Belediyesi ile ünlü Sanatçı Erol Büyükburç’un ortak projesiyle şarkı haline getirilerek bir albümde toplanmıştı.

            Albümde 10 adet Nasreddin Hoca Fıkrası Türkçe olarak Erol Büyükburç tarafından seslendirilirken aynı zamanda şarkılar Rusça, İtalyanca, Çince, Almanca, İngilizce, Farsça ve Fransızca olarak 7 ayrı dilde de çeşitli sanatçılar tarafından seslendirilmişti.

            Akşehir Belediyesi tarafından çıkartılan bu albüm Türkiye ve pek çok ülke tarafından ilgi görürken, Rusya Federasyonu’na bağlı özerk bir Cumhuriyet olan Dağıstan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı; çıkartılan albümle ilgili olarak Akşehir Belediyesi’ne bir mektupla teşekkür etti.

            Akşehir Belediyesi adına albümdeki şarkıyı Rusça olarak seslendiren Rusya Federasyonu Devlet Sanatçısı Ahmed Ahmedov’a verilen ve Dağıstan Cumhuriyeti Kültür Bakanı imzalı mektupta;

            Akşehir Belediye Başkanlığı’na Türk Dünyasının büyük saygı duyduğu ve söylemlerinin dilden dile tüm dünyada asırlardır süre geldiği Büyük Bilge Akşehirli Nasreddin Hoca’nın fıkralarını şarkı haline getirmeniz ve 7 ayrı dilde seslendirmeniz takdire şayandır.  35 milyondan fazla Türk Soydaşımızın Rusya Coğrafyasında yaşadığı bilinen bir gerçektir. Değerli Sanatçımız Akhmed Akhmedov tarafından seslendirilen “Hodja Nasreddin” şarkısı da beğenilerek bu coğrafyada büyük bir takdir kazanmıştır.  Bu anlamlı projeyi hayata geçiren Akşehir Belediye Başkanlığı’nı, Sözleri ve bestesini düzenleyen Sanatçı Erol Büyükburç’u ve Prodüktör Osman Nuri Yazıcı’yı kutluyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

            Konu ile ilgili bir açıklama yapan Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul “Nasreddin Hocamızın o ders veren insanları eğiten fıkralarını uzun zamandır dinliyoruz. Biz bu fıkraları bir de şiirsel olarak dinlenmesini ve onların bestelenmesini istedik. Değerli sanatçımız Sayın Erol Büyükburç’la böyle bir ortak projeyi Türk ve dünya kültürüne kazandırmaktan mutlu ve gururluyuz. Bu albümle dünyaca tanınan Nasreddin Hocamızı daha iyi tanıtmayı ve o’nun tüm dünyaya ulaşmasını hedeflemiştik. Bu işte de oldukça başarılı olduğumuzu görmekteyiz. Ben bu albümle ilgili olarak bizlere teşekkür mektubu gönderen Dağıstan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’na, Değerli Sanatçımız Erol Büyükburç’a, Prodüktör Osman Nuri Yazıcı’ya ve Rusya Federasyonu Devlet Sanatçısı Ahmed Ahmedov’a bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

            Akşehir Belediyesi tarafından çıkartılan ve Rusya Federasyonu Devlet Sanatçısı Ahmed Ahmedov tarafından Rusça seslendirilen ‘Hodja Nasreddin’ şarkısı için Rusya’da bir klipte çekilmiş ve bu klip Belarus, Rusya, Ukrayna, Kırım, Azerbaycan, Özbekistan televizyonlarında gösterilmeye başlanmıştı.

            Rusya Federasyonu Devlet Sanatçısı Ahmed Ahmedov, Akşehir Belediyesi tarafından gönderilen ‘Tersine Çalışan Saat’i de Moskova Büyükelçiliği Baş Müsteşarı Turhan Dilmaç’a verdi.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada