ÇÖP AYRIŞTIRMA İYİ GİDİYOR

Kalorifer külleri belediye tarafından belirlenen günlerde torbalanmış olarak toplanıyor

ÇÖP AYRIŞTIRMA İYİ GİDİYOR

Kalorifer külleri belediye tarafından belirlenen günlerde torbalanmış olarak toplanıyor

30 Ocak 2013 Çarşamba 09:55
1187 Okunma
ÇÖP AYRIŞTIRMA İYİ GİDİYOR
banner155

Akşehir Belediyesi'nce Nisan 2012’den beri yürütülen evde çöp ayrıştırma ve evsel atıkların yazın saat 19.00 - 21.00, kışın saat 17.00 -19.00 arası çıkarılması ile ambalaj atıklarının ayrı toplatılması işi Akşehir’de kısa zamanda başarı ile uygulanmaya devam ediyor.

Bu uygulama ile; şehir merkezindeki konut ve iş yerlerinin çöpleri Belediye ekipleri tarafından alınarak, çöp çıkarma saatleri sabah 08.00’den akşam 21.00’a kadar denetleniyor.

Akşehir Belediyesi halkı bilinçlendirmek ve bilgilendirmek amacıyla broşür dağıtarak yapılan işlemleri kapsamlı bir şekilde anlattı. Dağıtılan broşürde yapılan açıklamalar şöyle:

"Akşehir’de kurulu olan düzenli depolama ve bertaraf tesisleri hizmete girmiş, vahşi çöp depolanması sona ermiştir. Çöplerin vahşi depolanması ile çevreye verilen zararlar önlenmiştir.

Çöplerin ayrıştırılarak ve düzenli depolandığı bu tesislerde biriken çöp belli bir seviyeye geldiğinde elektrik üretimi de yapılacak böylece, ekonomimize katkı sağlanacaktır.

Evlerimizde karışık olarak biriktirdiğimiz cam, plastik karton gibi ambalaj atıkları geri dönüşüm tesisinde ayrıştırılmaktadır. Geri dönüştürdüğümüz bu atıklarla, ekonomimize katkı sağlıyoruz. Bu tesisler sayesinde 40-50 kişiye istihdam sağlanmıştır.

Daha temiz bir Akşehir için çöplerimizi evsel atık ve ambalaj atığı olarak ayrıştırmalıyız! Evsel atıklarımızı poşetli olarak akşam saatlerinde çıkarmalı, gündüz sokağa çöp bırakmamalıyız! Gerekirse balkonumuza plastik çöp kovası alıp, çöpleri burada biriktirip, akşam dışarı çıkarmalıyız! Şehrimizde çöp toplama işi gece yapılmaktadır.

Apartmanlarda kapıcı sistemi oluşturulduğunda; hem 300-400 kişiye istihdam sağlanacak, (yaklaşık ayda 10 TL ek masrafla) hem de evsel atıklar, ambalaj atıkları belirlenen saatlerde toplanacağından, Akşehir’imizin daha temiz bir şehir olması sağlanacaktır. Akşehir Türkiye’ye örnek olacaktır.

Sobalı evlerin külleri torbalı olarak, her gün toplanacaktır. Tek soba kovası olanlar, küllerini teneke bir kapta soğutup torbalayabilirler.

Kalorifer külleri belediyemiz tarafından belirlenen günlerde torbalanmış olarak toplanacaktır.

Ambalaj atıklarınızı geri dönüşüm sepetlerine gece ya da gündüz saatlerinde atabilirsiniz. Ayrıştırdığınız her ambalaj atığı ile ekonomiye katkı sağladığınızı unutmayın!

Akşehir’in ana caddelerine 400 adet çöp kutusu konuldu. Yerlere sigara izmariti, kağıt, poşet ve çöp atmayınız, lütfen bu çöp kutularına atınız!

Molozları çevremize rastgele atmamalıyız! 153 numarallı zabıta telefonunu arayarak molozları ücretsiz olarak taşıtabiliriz. Molozlarla çevreyi kirletmeyelim!

Rüzgarla birlikte, çöp ambalaj atıklarının çevreye yayılacağını unutmayalım! Poşetsiz olarak dışarıya çöp çıkarmamalıyız! Ambalaj atıklarını da ayrı poşetleyerek gece yada gündüz geri dönüşüm sepetlerine atmalıyız! Çöplerin ve ambalaj atıklarının rüzgarla dağılmaması için önlem alalım! Akşehir’e sahip çıkarak, Akşehir’i temiz tutalım!

Temizlik; evimizde, dairemizde, apartmanımızda bitmesin. Bütün caddeler, sokaklar, parklar yani kısaca tüm çevre bizimdir. Bizim olan her yeri temiz tutalım! Temiz insanlar, temiz bir çevre imkanı sağlarlar.

Akşehir, sabah saat 10.00-11.00’e kadar temiz kalıp, öğleden sonra aşırı derecede kirletilmektedir. Akşehir halkı, çevre ve temizlik vergisi vermekte; bu vergiyi Akşehir’i kirletmek için değil, çöplerin toplanması için vermektedir. Kurallara uymak hepimizin görevidir. Akşehir’in temiz olması bizim kurallara uymamıza bağlıdır. Kurallara uyarak sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz!

Okullarda, evlerde; öğrencilere, çocuklara ve halkımıza çevre temizliği ile geri dönüşümü anlatmalıyız! Kurallara uymayanları uyarmalıyız!

Evsel atık, ambalaj atığı, moloz, kalorifer ve soba külleri için ALO 153 hattını arayıp şikayetlerimizi Akşehir Belediyesine iletmeliyiz!"

 

Anahtar Kelimeler:
Akşehir Nasreddin Hoca
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner168

banner229

banner216

banner159

banner233

banner240