banner178

BAŞKAN OĞUL “ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI İLE AKŞEHİR’DE SANAYİ GELİŞECEK”

Akşehir’in en büyük sorunun işsizlik oranının yüksek oluşu olduğunu söyleyen Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul Akşehir’deki özel sektör yatırımlarının gelişmesi gerektiğini söyledi.

BAŞKAN OĞUL “ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI İLE AKŞEHİR’DE SANAYİ GELİŞECEK”

Akşehir’in en büyük sorunun işsizlik oranının yüksek oluşu olduğunu söyleyen Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul Akşehir’deki özel sektör yatırımlarının gelişmesi gerektiğini söyledi.

26 Mart 2014 Çarşamba 09:30
1222 Okunma
BAŞKAN OĞUL “ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI İLE AKŞEHİR’DE SANAYİ GELİŞECEK”
banner155

Başkan Oğul “Akşehir’de büyük ölçekli sanayi kuruluşları yoktur. Geçmiş yıllarda devletin bölgelere fabrikalar kurması beklenirdi. Bu gerçekleşmeyince büyük üzüntüler yaşanır, söylentiler çıkarılırdı. Artık devlet fabrikalar kurmuyor, mevcut fabrikalarda özelleştirilerek, sanayi tamamen özel sektörün eline geçti. Özel sektörde piyasa şartları ve karlılığı göz önüne alarak yatırımlar yaparak istihdama katkı sağlıyor.

1-      Akşehir Organize Sanayi; Akşehir Belediyesi’nin %45, Konya İl Özel İdaresi’nin %30, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın %19 ve Reis Belediyesi’nin %6 hisse oranları ile kurulmuş olup, uzun yıllar atıl, boş bekledi. Akşehir Organize Sanayi’nin arsasından, alt yapısına kadar %45’lik hissesinden dolayı Akşehir Belediyesi büyük katkı yaptı. Belediye bütçesinden trilyonları Organize Sanayi Bölgesine aktardı. Akşehir Organize Sanayi’nin alt yapısı tamamlandı. Hükümetin Organize Sanayi Bölgelerinde arsa bedellerinin %90’ını bedelsiz vermesi ile Akşehir Organize Sanayi’nde Akşehirli İşadamları fabrikalar kurmaya başladı. 2013 yılı sonunda Akşehir Organize Sanayi’nde 12 fabrika, bu 12 fabrikada da 600 İşçi çalışmaktadır. 18 adet fabrika inşa halindedir. %90 parsel sanayicilere tahsis edilmiş olup, halen %10 parsel boştur. Son yıllarda Akşehir Organize Sanayi’ne dışarıdan yatırımcılar gelmektedir. Arsalar bitmek üzeredir. Yeni ek Organize Sanayi içinde gerekli girişimler başlamıştır. Ek Organize Sanayi’nin alt yapısında da Akşehir Belediyesi %51’lik hissesi ile en büyük desteği sağlayacaktır.

2-      Dış yatırımcıların Akşehir Organize Sanayi’nde yatırım yapmaları için hem Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası,  hem de Akşehir Belediyesi gayret göstermektedir. Tüm Türkiye’deki Ticaret ve Sanayi Odalarına, Pankoop’a, Sayın Recep Konuk’a, Yatırım yapacak şirketlere, kuruluşlara gerekli tanıtımlar yapılmaktadır.

3-      Artık İstanbul’da, Kocaeli’nde, Adapazarı’nda, Bilecik’te, Bozhüyük’te, Eskişehir’de fabrika arsaları Organize Sanayi’de boş arsa bulmak çok zordur. Bu bölgelerde arsa fiyatları da çok pahalıdır. Akşehir Organize Sanayi, tarihi İpek yolu üzerinde, Karayolu ve demiryolu ulaşımı ile her bölgeye mal sevkini yapılabilmesi ve arsa fiyatlarının %90’ının hibe olması nedeni ile cazip bir sanayi merkezi haline geldi. Bu yüzden İstanbul’dan, Konya’dan, İzmir’den yatırımcılar Akşehir’e gelmeye başladı. Ülkemizdeki istikrar ve güven ortamı yatırımcıları yatırıma sevk ediyor. Akşehir Belediyesi olarak yatırımcıların yanında olduk, destekledik ve desteklemeye devam ediyoruz. Pankoop Sayın Recep Konuk Akşehir’e kurulacak fabrika konusunda Belediyemizden görüş sordu. Kendisine ham maddesi bölgede olan 11 adet fabrika önerdik. İncelemelerin devam ettiğini söylediler. Akşehir’den Konya’ya giderken, Akşehir Organize Sanayi’ne bir bakalım. Bomboş arsalarda fabrikalar yükseldi. Yeni fabrika inşaatları göze çarpıyor. Bu Akşehir Belediyesi ile Ticaret ve Sanayi Odamızın gayretleri ile son 10 yılda oldu.

4-      Akşehir bölgenin merkezi olunca Özel sektör tarafından sağlık alanında da 100 yataklı özel hastane Akşehir’e yapılıyor. İstasyon Caddesi’nde inşaatı devam eden hastane 2014 yılı Mayıs ayında tamamlandığında Akşehir bölgenin sağlık merkezi olacak. Özel Hastane-Bölge Hastanesi ile birlikte Akşehir ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

5-      Belediyeler fabrikalar kurmaz. Yatırımcıları Akşehir’e davet eder. Fabrika arsaları üretir, bu arsaların al yapılarını yaparak yatırımcıları teşvik eder” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada