banner178

Akşehir ADD: “Bugün Uğur Mumcu’nun 25. Ölüm Yıldönümü”

‘BİR KESKİN KALEM’

Akşehir ADD: “Bugün Uğur Mumcu’nun 25. Ölüm Yıldönümü”

‘BİR KESKİN KALEM’

24 Ocak 2018 Çarşamba 00:21
572 Okunma
Akşehir ADD: “Bugün Uğur Mumcu’nun 25. Ölüm Yıldönümü”
banner155

25 yıl önce, yani 24 Ocak 1993'te bombalı bir suikasta uğrayarak yaşamını yitiren Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu’nun ölü yıldönümü ile ilgili olarak Akşehir Atatürkçü Düşünce Derneği yazılı bir basın açıklaması yaptı.

ADD’den yapılan açıklamada şöyle denildi: “Ben bağımsız, özgür ve devrimci bir yazarım diye tanımlıyordu kendini Uğur Mumcu canı pahasına da olsa korkmadan, yılmadan, sinmeden doğruları yazdı son nefesine kadar. Hiçbir zaman kalemini satmadı, iktidarın tetikçi yazarlarından olmadı... Bugün Uğur Mumcu’nun faili belli, meçhul bir suikastla katledilişinin 25. yıldönümü anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Elbette bu cinayetin faillerinin bulunamaması devletimizin ayıbıdır. Bakınız yıllar önceki yazısında “Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar bundan 30 sene sonra general olacaklar ve Cumhuriyet’e karşı ayaklanacaklar.” dediğinde aynı menzile gidenler tarafından âdete linç edilmek istenmişti. O gün Mumcu’nun söyledikleri dikkate alınsaydı bugün 15 Temmuz darbe girişimi yaşanmazdı. Şimdiler de resmi dairelerin girişinde oluşturulan “15 Temmuz Şehitleri” köşesinin en başında Uğur Mumcu’nun resmi olmalıdır, çünkü bu terör örgütünün ilk şehitlerindendir.

Son yıllarda ülkemizde en az güvenilen devlet kurumu maalesef yargıdır. Uğur Mumcu’nun da yazılarında anlattığı gibi yargıya karşı güvenin azalıp yok olduğu toplumlarda demokratik düzenin geleceği de şüpheye düşmüş demektir. Hukuku baskı amacı yapmak isteyen iktidarlar her ülkede hukukçuların vicdanına ipotek koymak istemişlerdir. Hukukun yerini yasadışı yargılamalar ve korkular almıştır.

Günümüzde olduğu gibi; hukuk siyasi kan davalarının bir aracı olmaktan çıkarılmalıdır. Adalet duygusu kaybolduğunda yerini güdümlü hukuk, peşin yargı ve siyasal kine bırakır. Bu cümleler Uğur Mumcu’nun kaleminden...

Bu ülkede sağ ve ya sol iktidarlar keşke Uğur Mumcu gibi aydınların peşinden gitseydi.

Sayıları her geçen gün azalsa da yürekli yiğitlere emanetin olan keskin kalemin hala gerçekleri yazmakta bu ülkede. Selam olsun Uğur Mumcu gibi iktidarın çıkarı için değil halkın çıkarı için yazan gazetecilere...”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada