banner178

AKKOMSAN

Akşehir’in Yüzünü Güldüren İhracatçı Firmaların Başarı Hikayeleri: AKKOMSAN

AKKOMSAN

Akşehir’in Yüzünü Güldüren İhracatçı Firmaların Başarı Hikayeleri: AKKOMSAN

05 Ocak 2019 Cumartesi 03:15
2288 Okunma
AKKOMSAN
banner155

Akşehir’de küçük bir sanayi atölyesinde traktör kabini imalatıyla başlayan, daha sonra ürettiği kompresörleri tüm Türkiye’ye pazarlayarak büyüyen ve müşterilerinden gelen talep doğrultusunda 1993 yılında başladığı traktör koltuğu imalatını bugün tarım ve iş makineleri koltukları üretimiyle zirveye taşıyan AKKOMSAN, geçtiğimiz yıl kuruluşunun 40. Yılını kutlamış olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Bursa’da traktör kabini üreten bir fabrikada ustabaşı olarak çalışan Şeker Kanyılmaz ve kardeşi Hikmet Kanyılmaz, 1978 yılında Akşehir’de kabin imalatı ile attıkları ilk adımı önce kompresör, sonrasında traktör koltuğu üretimine taşıdıklarında, kurdukları ilk atölye de Yeni Sanayi Sitesi’nde 100 m2’lik bir imalathaneye ve 1995 yılında da Seyran Mahallesi Sanayi Caddesi’nde bir fabrikaya dönüşür. Patentli desen ve tasarımlarıyla traktör koltuğunda önemli bir pazar payına ulaşan firma; tarım araçları, forklift, hidrolik yükleyici, yol ve iş makineleri ile hobi makinelerine de koltuk üreterek 1999 yılında, Türkiye’ye ilk traktörleri satan Amerika Birleşik Devletleri’ne traktör koltuğu satarak ihracata başlar. Yeni model yatırımlarının artırılması, kalite kontrol ve standartların da geliştirilmesiyle 2000 yılından sonra Avrupa’ya ve Pasifik ülkelerine yönelen AKKOMSAN, 2010 yılından bu yana traktorkoltuk.com üzerinden yaptığı e-ticaretle iç pazara hitap ederken, STAR markasıyla da 5 kıtaya mal sevk ediyor. 2015 yılında Akşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde yeterince büyük yer olmadığı için, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde 28 bin 500 m2 alanda üretime geçerek üretim sahasını genişleten işletme, Akşehir’deki üretimini de 2017 yılının Aralık ayında Akşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde satın aldığı 50 bin m2 arazi üzerinde 20 bin m2 kapalı alana bu yıl içerisinde taşımayı planlıyor.

Şeker ve Hikmet Kanyılmaz kardeşlerin çocukları başta olmak üzere ikinci jenerasyon, firma yönetiminde önemli sorumlulukları üstlenmiş durumda. Mustafa Kanyılmaz Satış Direktörü olarak pazarlama ve ihracatta, Mali Müşavir olan Özkan Kanyılmaz finans ve satın almada, Yavuz Kanyılmaz ise Eskişehir’de Üretim Müdürü olarak AKKOMSAN’ın başarısını daha yukarılara taşımak için gayret gösteriyor.

Hali hazırda 35’i Eskişehir’de olmak üzere toplam 165 çalışanıyla 5 kıtada 60 ülkeye ihracat yapan, üretiminin yüzde 91’ini yurt dışına satabilen bir firma olmanın altında yatan en önemli unsurun, geniş bir vizyona sahip olmak ve konulan hedeflerin gerektirdiği alt yapı yatırımına ara vermeden devam etmek olduğu görülüyor. Yaklaşık 20 yıl önce ihracata yönelirken bilgisayar ve yabancı dile yatırım yapılması, plastik enjeksiyon dahil kalıptan üretime kullanılan tüm yan ürünlerin kendi imalatları olması ve otomotiv sektörüne benzer testlerle onaylanmış kalite standartlarına sadık kalınması,  kurulan entegre sistem sayesinde ‘montaj sanayi’ olmak yerine gerçek anlamda üretici firma olarak yurt dışında aranan marka olmalarını sağlamış. Yurt içi pazarda lokomotif olan e-ticaret sitesinde alıcıların kendi istedikleri özellikte ürünü oluşturabilmeleri en üst seviyede müşteri memnuniyetini sağlarken, yurt dışında düzenli olarak katıldıkları EIMA vb fuarlarla da proje bazında sipariş alarak ihracat yapma fırsatı yakalanmış. Firmanın 2 yıl önce Akşehir’de faaliyete geçen akaryakıt istasyonunda da müşteri memnuniyeti öncelik kazanmış.

AKKOMSAN’ın gelecekteki hedeflerini konuştuğumuz Mustafa Kanyılmaz; vergi rekortmeni listelerinde yer almanın bir amaç değil sonuç olduğunu vurgularken, üretimde ve ticarette yenilikçi ve lider kalmak arzusu ve motivasyonuyla çalıştıklarını belirtiyor. Özellikle ihracat yapan sektörlerde sıkça karşılaşılan ‘Ucuz yolla taklit üretim’ sorununun kendileri için de geçerli olduğunu söyleyen Kanyılmaz, rekabetin hedef ve ürün taklidine dayanmasının üreticilere de ülkeye de bir faydası olmadığının altını çiziyor.

Küçücük bir atölyede başlayan ve ‘Bir kahvenin hatırı’ süresinde 60 ülkeye ihracat yapan bir fabrikaya ulaşan yolculuğu boyunca Akşehir’e ve ülkemize sağladığı katkıdan dolayı AKKOMSAN’ı kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mevlüt açıkgöz 2019-01-05 14:34:06

Allah yolunuzu açık etsin kardeşim maaşAllah babana çok slam

Avatar
Vatandaş 2019-01-05 22:32:52

Eskişehirde ki üretimi akşehirde yapmalılar.nasıl akşehirli bunlar !!!

Avatar
Vatandasa Cevap 2019-01-09 11:00:31

 Akşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde satın aldığı 50 bin m2 arazi üzerinde 20 bin m2 kapalı alana bu yıl içerisinde taşımayı planlıyor. Nasil Aksehirli olduklarini , haberi iyi okuyunca anlarsiniz.

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada