banner178

MÜDÜRLER YENİ SINAV SİSTEMİ İÇİN TOPLANDI

Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu yıl ilk defa uygulanacak olan orta öğretime geçiş sınavının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için okul müdürleriyle bir toplantı gerçekleştirdi

MÜDÜRLER YENİ SINAV SİSTEMİ İÇİN TOPLANDI

Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu yıl ilk defa uygulanacak olan orta öğretime geçiş sınavının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için okul müdürleriyle bir toplantı gerçekleştirdi

08 Kasım 2013 Cuma 00:34
1090 Okunma
MÜDÜRLER YENİ SINAV SİSTEMİ İÇİN TOPLANDI
banner155

Dün sat 15.00’te Öğretmenevi’nde İlçe milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit’in başkanlığında yapılan toplantıya ortaokul müdürleri katıldı. Toplantıda, Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları kapsamında, 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde yapılacak olan 8’inci sınıf öğrencilerinin birinci dönem ortak sınavı için yapılan çalışmalar, alınan önlemler ve tereddüt edilen konula ele alındı.

Sınavın sağlıklı bir şekilde tüm öğrencilerin katılımı ile sorunsuz bir şekilde atlatılacağını, bu konuda Akşehir’in tecrübeleri olduğunu ve başarılı bir eğitim yılı geçireceklerini ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, sınav öncesi ve sınav esnasında yapılacak iş ve işlemler hakkında bilgi verdi.

Murat Yiğit, yapılacak sınavla ilgili şu bilgileri müdürlere aktararak müdürlerden öğrencileri ve velileri bilgilendirmek üzere toplantılar düzenlemelerini istedi: "Bu yıl ilk defa uygulayacağımız bir sınav var.  Biz Akşehir olarak sınav yapan bir ilçeyiz ve sınava hazırız. Bu ortak sınav öğrencilerin motivasyonunu artıran, öğrenciyi daha az strese sokan, olumlu dönütlerin alınacağını düşündüğüm bir sınav modeli olarak görüyorum. İlk sınav 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde 2 oturum halinde yapılacaktır. Öğrencilerimizin sağlıklı bir ortamda sınava girmesi için tüm tedbirleri almalıyız. 

              Bakanlığımız tüm işleyişi sınav yönergesi ile açıklamıştır. Ayrıca Bakanlığımız sınavın ortaya çıkma aşamalarını açıklayan ve sınavın nasıl uygulanacağı ile ilgili 2 tane tanıtım videosu yayımlamıştır. Tüm 8. sınıf öğrencilerimiz bu sınava gireceklerdir. Bu sınava mazeretleri dolayısıyla giremeyen öğrencilerimiz okul idarelerimiz tarafından sisteme girilecektir. Bu öğrencilere daha sonra telafi sınavı yapılacaktır. 

              İlk gün oturumunda Türkçe, Matematik ve Din Kültürü derslerinden; İkinci gün oturumunda ise İnklap Tarihi, Fen ve Teknoloji, Yabancı Dil derslerinden sınav yapılacaktır.

               Her ders için 20 soru sorulacak, her ders için 40 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her 40 dakika sonunda öğrencilere dinlenme süresi verilecektir. 

                Sınav soruları güvenlik güçleri eşliğinde sınav günü okullara dağıtılacaktır. Soru poşetleri öğrencilerin gözü önünde açılacaktır.

İlçeMilli Eğitim Müdürlüğü olarak ilk gün oturumunda ki dersin öğretmenlerini ikinci oturumda; ikinci gün oturumundaki derslerin öğretmelerini ise ilk oturumda görevlendireceğiz.

                 Okul müdürlüklerimiz de veli ve öğrencilerimizi sınavlar ile ilgili bilgilendireceklerdir. Bilgilendirmeler mümkünse web siteterine konulacaktır.

                  Öğrencilere A ve B olmak üzere 2 tür soru kitapçığı verilecektir. Cevap kağıdına bu kitapçık türü işaretlenecektir. Öğrenciler cevap kağıdını silinmez kalemle imzalayacaklardır.

                  Veli ve öğrencilerin sınavla ilgili soru işaretleri okul yönetimi ve rehberlik servisi vasıtasıyla giderilecektir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak rehber öğretmenlerimizi yarından başlamak üzere her okula gönderip veli ve öğrencilerimize bilgilendirme yapmalarını sağlayacağız.” 

 

 

Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları kapsamında, birinci dönem ortak sınavı 28-29 Kasım 2013, , ikinci dönem ortak sınavı ise 28-29 Nisan 2014’te yapılacak.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada