banner8

banner9

banner28

banner10

KAMIŞLARLA BERABER CANLILAR DA YANDI

Eber Gölü sularının çekildiği onlarca dekar göl arazisinde çıkan ve zeminin bataklık olması nedeniyle itfaiyenin müdahale edemediği yangında kamışlar yanarak kül olurken, sazlıkta yaşayan canlılar da yanarak telef oldu.  

YANGIN 09.12.2020, 00:10 08.12.2020, 17:02 Haber Merkezi
2121
KAMIŞLARLA BERABER CANLILAR DA YANDI
banner12

Kilometrelerce uzaktan görülen yangın, Eber Gölü’nün Bolvadin ilçesine bağlı Derekarabağ ve Çayırpınar köyleri arasında kalan kısmında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; akşam saatlerinde göl arazisinden dumanların yükseldiğini gören çevre sakinleri durumu jandarma ve itfaiyeye bildirerek yardım istedi. İhbar üzerine bölgeye gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale etmek istese de zeminin bataklı olmasından dolayı bunda başarılı olamadı. İtfaiye araçlarının ağırlıklarından dolayı gölün zeminine batma riskine karşın araçların bir süre yangın mahalline kadar ilerledikleri ancak yangın mahalline varamadan geri döndükleri öğrenildi.

Yangında sadece kamışlar değil canlılar da yandı

Olayla ilgili bilgi veren Eber Gölü Alan Kılavuzu Kadir Ateş, yangında adeta ciğerlerinin yandığını söyledi. Yaklaşık 600 dönümlük bir arazinin zarar gördüğünü ifade eden Ateş; “Yangında sadece kamışlar değil canlılar da yandı. Bu olaydan hem kamış toplayanlar hem de bölge sakinleri zarar gördü. Biz yangınların olmamasını ve vatandaşın ekmeğine mani olunmamasını istiyoruz. Bulunduğumuz alan eskiden göl arazisiydi ama şimdi kurudu. Eskiden 144 kilometrekarelik bir alanı olan göl şimdi 55 kilometrekareye kadar düştü, kısacası göl yok oldu” diye konuştu. (İHA)

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
12
açık