banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

EBER’DEKİ YANGINLAR SABOTAJ MI!

Türkiye’nin en büyük göllerinden olan ve Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde kalan Eber Gölü’nde, suların çekildiği kısımda yine yangın çıktı. Sazlıkların alev aldığı yangında 4 kilometre uzunluğunda yaklaşık 8 bin dekar alan zarar görürken, olay, gölde son 1 ay içerisinde meydana gelen 3. büyük yangın oldu.

YANGIN 14.01.2021, 00:07 14.01.2021, 08:52 Haber Merkezi
820
EBER’DEKİ YANGINLAR SABOTAJ MI!
banner12

Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve kamış üretimi ile ünlü Eber Gölü’nde; Dibev köyü yolağından Çay yolağına kadar olan kısımda meydana gelen yangında kamışlar yanarken, alevler zaman zaman metrelerce yükseğe çıktı. Yangına Bolvadin Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, itfaiye araçlarının gölün sularının çekildiği yerlerde girebildikleri kısımlardan müdahale etti. Şiddetli rüzgarın da etkisi ile yangın kısa sürede 4 kilometre uzunluğunda yaklaşık 8 bin dekar alandaki kamışların yanmasına neden oldu.

İtfaiye Müdürü: “Biz bu göl neden yakılıyor anlamıyoruz.”

Eber Gölü’nde 8 Aralık, 13 Aralık ve bu gece meydana gelen büyük yangınlar sabotaj ihtimalini güçlendirdi. Gölde suların çekildiği kısımlarda meydana gelen yangın son bir ay içerisinde yaşanan 3. büyük yangın olarak kayıtlara geçti. Yangın ile ilgili konuşan Bolvadin Belediyesi İtfaiye Müdürü Ümit Çınar, yaşanan yangınlara tepki gösterdi.

Yangınların çıkış nedeninin henüz belirlenemediğini ifade eden İtfaiye Müdürü; “İtfaiye olarak biz sürekli gölde çıkan yangınlara müdahale etmeye çalışıyoruz. Nöbet tuttuğumuz günler ve zorunlu müdahale etmemiz gereken yerler oldu. Bazı yerlerde çıkan yangınlara da müdahale edemedik. Araçlarımız giremiyor ve can güvenliği sıkıntısı oluşuyor. Biz bu göl neden yakılıyor anlamıyoruz. Pek çok insan buradan ekmek parası kazanıyor. Neden bunu yapıyorlar bir türlü anlamıyoruz” şeklinde konuştu.

“Kötü bir senaryo düşünüyorum” 

Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma ve Bioizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi Prof. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş ise yangınları avcıların çıkarabileceği iddiasında bulunarak, yangınların ayrıca biyoçeşitliliğe zarar verdiğini ifade etti. Erişmiş; “Yazları zaten irili ufaklı 40-45 yangın çıkıyor ama bir ayda üçüncü kez büyük çaplı bir yangın cereyan etti. Buranın biyoçeşitliliği açısında ele aldığımız zaman da burada 146 tane kuş türümüz var. 40 tanesi zaten yerli ırk dediğimiz kendi kuşumuz yani göç etmeyen kuş. Bir çift saz kedisi var, onu izlemedeyiz hemen bu bölgeye de çok yakın, tedirginliğimiz oydu. Ben buradan farklı bir açılım yapmak istiyorum. Kafamda artık senaryolar oluşmaya başlıyor çünkü her iki Salı gününün üstüne denk geliyorsa bir olay, Çarşamba günleri avcılık var ise bu kuşların hareketliliğini sağlamak için yakma diye kötü bir senaryo diye düşünüyorum” dedi. (İHA)

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
11
parçalı az bulutlu