04.01.2020, 00:07 60

VEKİLE SEANS, ÇİFTÇİYE FREKANS, KALDI MI Kİ TOLERANS!

Haber/Yorum: Ümit Aykut Şener

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu; “Köylü kızgın, kırgın çünkü gücenmiş” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=WDYjlpdEM5s&feature=youtu.be

Kamuoyunca hazırladığı bitkisel kürlerle tanınan biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ocak 2015’te Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı’na atanmıştı.

Beyaz TV’de yayımlanan ve Ferda Y.Yılmazoğlu’nun sunduğu ‘Her Açıdan’ programına katılan Prof. Dr İbrahim Adnan Saraçoğlu, tohumlarla ilgili olarak şu ilginç açıklamalarda bulundu:

“…Allah bize bu Anadolu topraklarını vermiş ama biz terkediyoruz. Yani uğrunda bu kadar şehit verdiğimiz toprakları terk edip büyükşehirlere yerleşiyoruz. Geride köyde nineler, amcalar, dedeler kalmış onlar da pek ekip biçmiyorlar ve bu tohumlar (ATA) da kayboluyor. Ama çok şükür Allah’a, bu tohumları topladık, çoğaltıyoruz çünkü hani biraz da köylü de kızgın biraz da kırgın. Şimdi bu tohumları toplamaya yola çıktığımızda ‘a hocam sen misin’ diyor, veriyor tohumu. Başka bir kimse gitse vermiyor tohumu neden mi, çünkü gücenmiş. Ben yıllardır sizden tohum istedim bana hep hibrit tohumunu verdiniz, ATA tohumu vermediniz! Ekiyorum bir defa ürün alıyorum ondan sonra bird daha senin kapını çalacağım.

Sürdürülebilir bir tarım yapabilmeniz için mutlaka ATA tohumlarına ihtiyaç var. Anadolu’dan topladığımız yüzlerce çeşit tohum var. Bunun için her bir vatandaşımızdan köylü kardeşimden Allah razı olsun…”

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği tarafından Antalya’da düzenlenen Milli ve Yerli Tohumculukta Sürdürülebilir Stratejiler Çalıştayı’nda yaptığı bir konuşmayla bir anda gündeme geldi. Aslında kendisi de çiftçi bir aileden gelen Erdem’in beklenmeyen bu çıkışı gerçekten de ses getirdi. Çünkü beyefendi kişiliğiyle tanınan milletvekilimiz konuşmaktan çok seçmenleriyle tokalaşmayı ve selamlaşmayı seven bir yapıya sahiptir. Hükümetin tarım politikasına dair bazı eleştirilerde bulunmasını bölge insanı çok özlemiş olmalı ki sosyal medyadan kendisine sahip çıktı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli şık olmayan bir üslupla vekile aşağıdaki cevabı vererek vekilin bu çıkışını kursağına tıkayıverdi:

“Demek ki yeteri kadar milletvekilimizi bilgilendirememişiz, özel seans yapacağız. Köyden gelmiş genç, AVM’de çalışıyor. ‘Köyde uğraş versen, daha çok kazanacağını biliyorsun’ diyorum. Şehir hayatı cazip geliyor. Sosyolojik boyutu var. Taşımalı eğitimin tarıma eksi etkisi olmuştur.”

Türkiye Cumhurbaşkanının Başdanışmanı Prof. Dr İbrahim Adnan Saraçoğlu’da katıldığı TV programında bir yandan ATA tohumunun önemine dikkat çekiyor, diğer taraftan da köylünün (çiftçinin) hem kızgın hem kırgın hem de gücenmiş olduğuna dikkat çeken açıklamalarda bulunuyor.

Acaba Sayın Bakan Pakdemirli, Saraçoğlu hocamızı da ‘özel seans’a alacağına dair bir açıklamada bulunma cesaretini gösterebilir mi, bekleyip göreceğiz!

Sayın Pakdemirli diyor ki; ‘Taşımalı eğitimin tarıma eksi etkisi olmuştur.’ İyi de sayın Bakan, ülkenin tarım politikası belirli bir refaha ulaştırılamıyorsa ve konunun tarafları da bu durumdan hiç ama hiç memnun değillerse, bırakın bari çocuklarımız eşit eğitimden uzakta kalsalar da, hiç olmazsa taşımalıda okuyup bir an önce hayatlarına yön verseler daha iyi olmaz mı?

Ülkemizin Tarım alanında elbetteki çok sorunu var. Her şeyden önce üretimin önünde engeller dağ gibi birikmiş. Çiftçimiz para kazanamadığını söyleyerek bu sektörden çekiliyor. Herkesin bahçesine dahi ektiği soğan, patates bile ithal ediliyorsa, tarım sektörü yaşadığı ve bir türlü kurtulamadığı darboğazı atlatamadığı için “tarım bitti” diyenler olacaktır ancak gerçek anlamda tarımın bitmesi de mümkün değildir.

24 Ekim 2019 tarihinde açıklanan Tarım Destekleri ve Tarım Şurası’nın 60 maddelik sonuç bildirgesinin 2020’ye katkısının neler getireceği ise merakla bekleniyor.

Milletvekiline ‘özel seans’, çiftçiye ‘özel frekans’ tan mesaj veren sayın Bakana acaba çiftçide ‘TOLERANS’ kaldı mı dersiniz?

Bu durumda eğer Cumhurbaşkanı Başdanışmanına da ‘özel esans’ hediye ederse hiç şaşırmayalım…

Özelleştirmeye ağırlık verildiği ülkemizde, Tarım ve Orman Bakanı da özel konuşmaya başlayacaksa çok işi var. Doğrusu çiftçiler şimdiden özel seansı merakla bekliyor ama seansların teker teker mi yoksa gruplar halinde mi verileceğini de merak etmiyor değiller hani.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-2
açık