18.09.2020, 17:21 205

UYKUM (GÖLE) KAÇTI

Bir yaz gecesi Nasreddin Hoca’nın uykusu kaçar. Sağa döner, sola döner ama nafile, sonunda evinin tavanını seyreder. Bu duruma canı sıkılan Hoca kendini sokağa atar. Gecenin kör karanlığında ve serin havada gezmeye başlar. Derken yolda bir bekçiye rastlar. Hoca’yı tanıyan bekçi sorar:

“Aman Hocam hayrola, gecenin bu saatinde ne gezersin?”

Hoca bu ya bekçiye dert mi anlatacak, şöyle bir gerilmiş ve esneyerek:

“Hiç, uykum kaçtı da onu ararım.”

Evet, fıkra bu kadar. Fıkradan herkes kendince bir anlam çıkarabilir. Kimi kendini bekçi yerine koyarak “Aman Hoca uyku kaçar mı hiç?” diyerek Hoca’yı sorgulayabilir. Kimi de Hoca’nın mizahi üstünlüğüyle verdiği bu cevaptan ne demek istediğini anlar. Yani lafı söyleyen kişi Nasreddin Hoca ise orada sıradanlık yoktur. Tabi lafın söylendiği zaman ve mekan da önemlidir. Mesela 12 Eylül Askeri Darbesi sonrası gece sokakta durdurulan Hoca askere böyle bir cevap verseydi, büyük ihtimalle “Demek Darbe uykularımı kaçırdı diyorsun ha!” denilerek kamyonetin arkasında tutukevine gönderilirdi. Neyse Allah’tan Hoca o günleri görmemiş.

Evet, yıl 2020, sıcak bir Eylül gecesi. Aynı Hoca gibi benim de uykum kaçtı. Bir insanın uykusu neden kaçar? Hatta nereye kaçar? Herkesin kendince bir sebebi vardır muhakkak. Ama benim uykumu kaçıran sebep pek nadirdir.

Havalar halen sıcak olduğu için çoğu insan gibi ben de daha iyi uyumak için penceremi açık bıraktım. Bırakmaz olaydım. Sabah ezanına doğru yoğun bir pis koku tüm odaya dolmuş. Hemen pencereleri kapattım ama koku girdi bir kere. Örtüyü kafamın üstüne atıyorum, burnumu tıkıyorum ama yok. Öyle pis bir koku. Bir ara cerrahi maskeyle mi yatsam diye bile düşündüm. Sonunda dezenfektan olarak aldığım canım kolonyaları odaya boşaltmam sonucu koku bir nebze dağıldı ama yarım bidon kolonyam da telef oldu. İşte o gece aklıma Hoca’nın bu fıkrası geldi. Acaba Hoca’nın uykusunu kaçıran da bizim Akşehir Gölü’nden gelen ne idüğü belirsiz koku muydu? Yok artık daha neler. Öyle olsa Hoca kendini niye dışarı atsın benim yapamadığım gibi.

İşin şakası bir yana acaba o gece bir tek benim mi uykum kaçtı? Mesela sayın klimasız yöneticilerimizin de uykusu kaçtı mı diye merak ediyorum. Ha bu arada olurda benim gibi uykunuz kaçarsa sakın göle aramaya gitmeyin çünkü zehirlenebilirsiniz maazallah.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
7
parçalı bulutlu