banner8

banner9

banner28

banner10

NASREDDİN HOCA BELLEK MERKEZİ’NE KOP DESTEĞİ

KOP İdaresinin finansman desteğiyle Akşehir Belediyesi tarafından yürütülen ‘Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi’ kapsamında yer alan ‘Nasreddin Hoca Bellek Merkezi’ kurulumu için ek ödenek protokolü imzalandığı açıklandı.

TURİZM 09.11.2021, 00:10 08.11.2021, 17:31 Haber Merkezi
498
NASREDDİN HOCA BELLEK MERKEZİ’NE KOP DESTEĞİ
banner12

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından 2017 yılında finansman destek kapsamına alınan proje için 1 milyon TL’lik ek finansman desteğine ilişkin protokol; KOP İdaresinde gerçekleştirilen törenle, KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin ile Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya tarafından imzalandı.

Nasreddin Hoca’nın uluslararası platformlarda daha iyi tanıtılabilmesi için 2017 yılında başlatılan ve bugüne kadar 4 milyon 920 TL’lik finansman desteği sağlanan ‘Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi’ için sağlanan finansman desteği, son protokol ile 5 milyon 920 bin TL’ye ulaştı.

KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin; Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illerinden oluşan KOP Bölgesindeki sürdürülebilir ve yenilikçi projelere desteklerini her yıl artırarak devam ettirdiklerini belirtti. Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü’ne ilişkin 2015 yılında çalıştay, 2016 yılında uygulanabilir ve sürdürülebilir bir model hazırlanmasına yönelik fizibilite çalışması ve 2017 yılında ise 5 milyon TL’ye yakın kaynakla destek verdiklerini hatırlatan Şahin; ilçe merkezinde kentsel sit alanında bulunan tarihi binanın Nasreddin Hoca Bellek Merkezi’ne dönüştürülmesi ile Nasreddin Hoca’nın ve Akşehir özelinde KOP Bölgesinin uluslararası tanıtımına katkı sağlanmış olacağına inandıklarını söyledi.  

“Akşehir’de mizah kümelenmesi oluşacak”

Proje ile Nasreddin Hoca’nın tanıtımının yılın her günü yapılabileceğini vurgulayan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü’nün; mizah ve gülmece alanında yayın yapan dergi ve mecmuaların bir arada faaliyet gösterebildikleri, ulusal ve uluslararası mizah etkinliklerine ev sahipliği yapabilecek ve Akşehir’de bir mizah kümelenmesi sağlayarak bölgenin kültürel yönden gelişimine katkı sunacak bir proje olduğunun altını çizdi.

Başkan Akkaya, yeni ek desteklerle birlikte projenin hızla hayata geçirileceğini belirterek, desteklerinden dolayı KOP İdaresi’ne ve Başkan Mahmut Sami Şahin’e teşekkür etti.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
11
toz