banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

DEVLET BAYRAMDA KARAYOLLARINDA!

İçişleri Bakanı, Bakan Yardımcıları, Jandarma Genel Komutanı, Jandarma Bölge, Tugay, İl ve İlçe Komutanları ve Daire Başkanları, Emniyet Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcıları ile tüm Vali ve Kaymakamlar; Kurban Bayramı’nda vatandaşlarla beraber yollarda olacak ve karayollarında uygulanacak olan denetimleri yerinde inceleyecek. Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli Generallerden görevde bulunanlar görev yerlerinde, izinde olanlar ise iznini geçirdiği il ya da ilçede kontrol noktalarını resmi/sivil kıyafetle ziyaret edecek.

TRAFİK 27.07.2020, 00:07 27.07.2020, 17:36 Haber Merkezi
2688
DEVLET BAYRAMDA KARAYOLLARINDA!
banner12

Kurban Bayramı’nda trafikte oluşabilecek yoğunluk nedeniyle, olası trafik kazalarının önüne geçmek için karayollarında sıkı trafik tedbirleri uygulayacak. 7 gün 24 saat esasına göre uygulanacak olan bayram trafik tedbirleri kapsamında, karayollarında emniyet ve jandarmadan toplam 77 bin 545 trafik ekibi/timi ve 162 bin 832 trafik personeli görev yapacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından Valiliklere gönderilen “2020 Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri” konulu talimatta sıralanan diğer önlemler de şöyle:

Kara Noktalar

Özellikle kazaların yoğunlaştığı kaza kara noktalarında ve güzergahlarda alınan trafik tedbirlerinin yanı sıra ilave tedbir ihtiyacı olup olmadığının tespiti ve denetimi amacıyla; bayram tatili boyunca 29 Polis Başmüfettişi, 18 Jandarma Başmüfettiş/Müfettişi, Emniyet Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanlarından oluşan 20 ekip görevli olacak. Yine Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığınca 39 personelden oluşan 13 ekip, Jandarma Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığınca 8 personelden oluşan 4 ekip, güzergahlarda görevli bulunacak. Ayrıca Jandarma Genel Komutanlığında görevli generaller, kurban bayramı tatili süresince alınan tedbirleri yerinde incelemek amacıyla görevde bulunanlar görev yerlerinde, izinde olanlar ise iznini geçirdiği il/ilçede jandarma/trafik kontrol noktasını resmi/sivil kıyafetle ziyaret edecek.

Helikopter, Drone, Maket Trafik Araçları ve Radar Denetimi

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından bu bayramda da havadan denetimlere ağırlık verilecek; 89 saat helikopterle, bin 233 saat drone ile denetim yapılacak. Tedbirler kapsamında toplam 767 Maket/Model Trafik Aracı, tepe lambalı ve reflektif şeritleriyle görünürlüğü artırmak amacıyla kazaların yoğunlaştığı güzergahlara yerleştirildi. Trafik ekiplerinin karayolu güzergahlarında tepe lambaları daima açık olacak şekilde görünürlükleri ön plana çıkarılarak, sürücüler üzerinde “Algılanan Yakalanma Riski Duygusu” sürekli canlı tutulacak.

Radar denetimleri; hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı güzergâhlarda gündüz/gece saatlerinde çevirme ekipli olarak yapılacak. Ortalama Hız Tespit Sistemi kurulu olan tüm otoyollarda “Ortalama Hız” denetimi yapılmaya devam edilecek.

Covid-19 Tedbirlerine Uyularak Yüzyüze İletişim

Denetimlerde araç sürücüleri durdurularak saygı ve nezaket kuralları çerçevesinde “Yüzyüze İletişim” kurulacak, uzun yoldan gelen sürücülerin her 2 saatte 10 dakika mola vererek dikkat ve konsantrasyonlarının dağılmaması için kısa süreli dinlenmeleri sağlanacak. Trafik ekiplerince yürütülecek faaliyetlerde (iletişim/denetim/bilgilendirme) Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda tüm personel temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına riayet edecek.

Bin 436 Otobüs, 718 Sivil Personel Tarafından Habersiz Olarak Denetlenecek

Terminallerde/ara istasyonlarda denetimler artırılacak, terminal ve izin verilen yerler dışında şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına ve korsan taşımacılığa izin verilmeyecek. Sefere çıkan bütün otobüsler denetlenecek, şoförleri kural ihlali yapmamaları, sürücü ve yolcuları seyahat süresince emniyet kemeri takmaları, şoförler ise taşıt kullanırken cep telefonu ile konuşmamaları konusunda bilgilendirilecek.

Otobüslerin karışmış olduğu kazalar da dikkate alınarak, özellikle 02:00-08:00 saatleri arasında ve uykusuzluk/yorgunluğa bağlı dikkat kaybının oluştuğu 05:00-07:00 saatleri arasında şoförlerin araç dışına davet edilmesi, gerekli kontrolleri ve dinlenmeleri sağlanacak.

Araçlarda SRC belgeleri, taşıma sözleşmeleri, yedek şoför, takograf, cihaza takılı sürücü belgesi/kartının aracı kullanan kişiye ait olup olmadığı titizlikle incelenecek. Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan araçların 24:00-06:00 saatleri arasında şehirlerarası yolculuk yapmalarına, tarımsal zirai araçların, traktörlerin, biçerdöverlerin ve bunun gibi araçların da gerekli tedbir alınmadan trafikte seyretmelerine izin verilmeyecek. Bin 436 yolcu otobüsü, 718 sivil personel tarafından habersiz olarak denetlenecek.

Kurban Satış/ Kesim Alanları, AVM ve Mezarlıklarda Trafik Tedbirleri Artırılacak

Şehir merkezlerinde, halkın yoğun olacağı kurban satış/kesim alanları, AVM ve mezarlıklarda ilave trafik tedbirleri artırılacak. Çocukların cadde ve sokaklarda bulunabileceği göz önünde bulundurularak taşıt/yaya kazalarının yoğun olduğu bölgelerde, yayaların trafikteki güvenliklerini olumsuz etkileyen yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak sistemleri, engelli rampaları önünde ve üzerindeki uygunsuz park etmiş araçlar derhal kaldırılacak. Yaya Öncelikli Trafik Yılı kapsamında yaya önceliği/güvenliği konusundaki denetimlere ve bilgilendirme faaliyetlerine kesintisiz devam edilecek.

Motosiklet/Modifiye Araç Denetimleri

Motorlu bisiklet ve motosiklet kullanıcıları üzerinde koruma başlığı ve gözlüğü, diğer araçlarda ise emniyet kemeri ve çocuk bağlama sistemleri kullanımına ilişkin farkındalığı arttırmak amacıyla eğitim ve denetim faaliyetleri bir arada yürütülecek.

Modifiye edilmiş araç, uygunsuz egzoz/ışık donanımları ve harici ses sistemi kullanılmasının önlenmesi amacıyla hedef bölge ve saatlerde denetimler yapılacak, tespit edilen araçlar trafikten men edilecek.

“Yaşam Tünelleri”

Alkol ve uyuşturucu etkisinde araç kullananlara yönelik denetimlere özellikle 24:00-02:00 saatleri arasında ağırlık verilecek. Yapılan tüm denetimlerde; sürücü ve yolculara yönelik trafik güvenliği konusunda bilgilendirme/bilinçlendirmeye yönelik eğitici çalışmalarda “Yaşam İçin Kısa Bir Mola” sloganıyla oluşturulan “Yaşam Tünelleri” etkin şekilde kullanılacak. Bayram sevincinin acıya dönüşmemesi için vatandaşlar bayram süresince ve tatil döneminde trafik güvenliğine yönelik olarak SMS’ler, kamu spotları, kampanyalar ile sürekli bilgilendirmeler yapılacak.

Trafik ekip ve personelinin güzergahtaki konumları ve denetimlerini anlık takip eden “Uygulama Takip Projesi (UTP)” etkinliğinin merkezden anlık olarak takibi yapılacak. EGM/Trafik Başkanlığı’na bağlı “Trafik Kaza Danışma Birimi” tarafından ülke genelindeki yol durumu ve kazalar anlık olarak takip edilecek ve anında müdahale sağlanacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
parçalı az bulutlu