banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

KUYUM TİCARETİNE YETKİ BELGESİ

Ticaret Bakanlığı’nın Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmeliği, 31454 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

TİCARET 15.04.2021, 00:12 14.04.2021, 16:31 Haber Merkezi
682
KUYUM TİCARETİNE YETKİ BELGESİ
banner12

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a dayandırılan Yönetmeliğe göre; kuyum ticareti, yalnızca yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılacak. Yetki belgesi bulunmayan işletmeler, kuyum ticaretiyle iştigal edildiği izlenimi veren işaret ve ifadeler kullanamayacaklar.

Yetki belgesinin verilme, yenilenme ve iptali işlemleri, kuyum işletmesinin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü tarafından Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak. Belge, her bir kuyum işletmesi için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek.

Yetki Belgesi verilmesinde aranan şartlar

*Kuyum işletmesine yetki belgesi verilebilmesi için; meslek odasına kayıtlı olunması, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması ve yetki belgesi başvuru tarihi itibarıyla vergi dairesine vadesi geçmiş borcunun bulunmaması, meslek odası ve vergi kayıtlarındaki iştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyetinin bulunması, kuyumcunun veya kuyum işletmesinin tam zamanlı çalışan en az bir personelinin ilgili ustalık belgesine sahip olması, kuyumcuların 18 yaşını doldurmuş, iflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş, kasten işlenen suçlardan dolayı toplam beş yıldan fazla hapis cezasına mahkûm edilmemiş veya devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörizmin finansmanı, kaçakçılık, haksız mal edinme, kumar oynanması için yer ve imkân sağlama suçlarından hüküm giymemiş veya ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması şartları aranacak.

*Kuyumcuların, ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarının kuyumculuk faaliyetleriyle ilgili alanlarından ya da bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda, ustalık belgesi şartı aranmayacak.

Bilgi Sistemi, Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde kurulacak. Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle faaliyette olan kuyum işletmelerinin, 31/12/2021 tarihine kadar durumlarını bu Yönetmeliğe uygun hale getirerek yetki belgesi almaları gerekecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
parçalı az bulutlu