banner8

banner9

banner28

banner10

İHRACATTA TRANSİT İŞLEMLERİ KOLAYLAŞIYOR

İhracatçıların yerleşik olduğu yerlerden sıfır bürokrasiyle beyanname açabilmesini sağlamak, daha kaliteli hizmet sunmak ve gümrüklerin iş yükünü azaltmak amacıyla hayata geçirilen “Kolay İhracat Noktaları” projesiyle ihracatta transit prosedürleri önemli ölçüde azalacak.

TİCARET 05.04.2021, 00:08 04.04.2021, 16:47 Haber Merkezi
717
İHRACATTA TRANSİT İŞLEMLERİ KOLAYLAŞIYOR
banner12

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlığının resmi internet sitesinden paylaşılan açıklamasında; proje sayesinde, ihracatçılara ofislerinden ihracat beyannamesini en yakın gümrük müdürlüğünü seçerek açabilme ve eşyasını hiç vakit kaybetmeden doğrudan fabrikasından yükleyerek izinli göndericinin tesislerine yollayabilme imkanı tanındığını söyledi.

Bakan Pekcan; “Dolayısıyla transit beyannamesi açılmasına, mühür tatbik edilmesine, gümrük müdürlüğüne uğranılmasına veya evrak götürülmesine gerek kalmayacak, taşımacı aynı sistemle yol boyunca ihracat eşyasını toplayarak ilerleyebilecek. Belge kontrolü elektronik ortamda yapılacak, ihtiyaç duyulması halinde fiziki kontrol ise izinli göndericinin tesislerinde gerçekleştirilecek” dedi.

Pekcan, bu kolaylığın aynı zamanda Avrupa Birliği’nde (AB) uygulanan merkezi gümrüklemenin Türkiye’deki ilk aşaması ve altyapısını oluşturduğunu vurguladı.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
8
parçalı bulutlu