banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

ROBOTLAR, TARİHİN SIFIR NOKTASINDA YARIŞACAK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, pandemi nedeniyle 2 yılın ardından düzenlenen ilk sosyal etkinlik olan 14. MEB Uluslararası Robot Yarışması için başvurular başladı. Hızlı çizgi izleyen, tasarla, çalıştır ve yumurta toplama kategorilerinde yarışacak ekiplerden belirlenecek bir grup, TEKNOFEST etkinliklerine katılma hakkı kazanacak.

TEKNOLOJİ 09.03.2022, 00:11 08.03.2022, 17:47 Haber Merkezi
373
ROBOTLAR, TARİHİN SIFIR NOKTASINDA YARIŞACAK
banner12

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Vakfı ile Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı işbirliğinde 12 kategoride düzenlenecek olan yarışma; 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak adlandırılan Göbeklitepe teması ve “Ahican tarihin sıfır noktasında” sloganıyla 13-16 Haziran 2022 tarihleri arasında Şanlıurfa’da gerçekleştirilecek.   

En yoğun katılımın olduğu çizgi izleyen temel, ileri ve hızlı seviyeler ile insansız hava aracı (mini drone), mini sumo ve labirent ustası olmak üzere 6 kategori için bu yıl ilk defa ve “riders.ai” platformu üzerinden “Sanal Robot Yarışması” ile ön eleme yapılacak.

Ortaokul, lise ve yükseköğretim öğrencilerinin katılabileceği yarışma için başvurular; ön elemesi yapılacak 6 kategori için 17 Nisan, ön elemesi yapılmayacak kategoriler için de 22 Mayıs’a kadar robot.meb.gov.tr adresinden yapılacak.  

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlığının resmi internet sitesinde yer verilen açıklamasında; öğrencilerin 3 aylık bir sürede teknolojik olarak geliştirecekleri robotları sergileyeceklerini hatırlatarak, bu yıl büyük bir katılım beklediklerini ve hızlı çizgi izleyen, tasarla, çalıştır ve yumurta toplama kategorilerinde yarışan ekiplerden belirlenecek bir grubun, TEKNOFEST etkinliklerine katılma hakkı kazanacağını belirtti.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
20
açık