banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

ZARARLILARA KARŞI TELEFON UYGULAMASI

Meslek eğitimi gören öğrenciler ve öğretmenleri tarafından geliştirilen bir uygulama; tarım zararlısı böceklerin fotoğrafını tanıyor, onlar hakkında bilgi veriyor ve mücadele yöntemlerini anlatıyor. Uygulamaya zamanla bitki tanıma gibi özelliklerin de eklenmesi planlanıyor.

TARIM, HAYVANCILIK 13.10.2021, 00:10 12.10.2021, 17:10 Haber Merkezi
538
ZARARLILARA KARŞI TELEFON UYGULAMASI
banner12

İnegöl Hacı Sevim Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Bilişim Teknolojileri alanı öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Agripest” isimli uygulama, derin öğrenme yöntemlerini kullanarak çalışıyor. Program için Türkiye’de en çok mahsul alınan tarım ürünlerinin zararlıları tespit edildi ve yazılıma eklendi.

Fotoğrafı çekilen veya telefon ya da tabletin galerisinden sisteme tanımlanan böcekler hakkında bilgi alınabiliyor. Kullanıcılar bir tarlada veya bahçede karşılaştıkları böceklerin fotoğrafını telefon ekranına tuttuğunda programın algoritması sayesinde böcek tespit ediliyor. Sonra da kullanıcıya bu böcek hakkında bilgi veriliyor, böcek zararlıysa bununla nasıl mücadele edileceğine ilişkin bilgi paylaşılıyor. 

TEKNOFEST’te 450 proje arasından finale kalan ilk 30’a seçilen ve patent başvurusunda da bulunulan program, uygulama marketlerinden indirilerek çevrim dışı olarak internet olmayan alanlarda da kullanılabiliyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
parçalı az bulutlu