banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

YATIRIMCILARA KDV İSTİSNASI

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamındaki projelerde imalat sanayi yatırımcılarına yüzde 50 hibe desteğine ilave olarak KDV istisnasından da yararlanma imkanı getirildi.

TARIM, HAYVANCILIK 30.07.2022, 00:11 29.07.2022, 16:47 Haber Merkezi
1241
YATIRIMCILARA KDV İSTİSNASI
banner12

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe giren “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar” üzerinde yapılan değişiklikle kırsal yatırımların cazibesinin artırılması hedefleniyor. Düzenlemenin, özellikle Avrupa Birliği’nin kırsal kalkınma fonlarından (IPARD) yararlanamayan illerde önemli bir destek aracı olacağı değerlendiriliyor.

Program kapsamında; tarımsal ürün işleme, depolama, paketleme gibi ekonomik yatırım projelerine yüzde 50 hibe desteği sağlanırken sanayi sicil belgesi bulunan KDV mükelleflerinin imalat sanayisinde kullanacağı yeni makina ve teçhizat alımlarına da 31 Aralık 2022 tarihine kadar KDV istisnası getirilmişti. KKYDP kapsamında yüzde 50 hibe desteği sağlanan imalat sanayi yatırımcılarından, sanayi sicil belgesine sahip olanlar KDV istisnasından yararlanamamakta ve mağduriyetler oluşmaktaydı. Yapılan değişiklikle bu yatırımcıların KDV istisnasından da yararlanması imkanı sağlandı.

Düzenlemeyle KKYDP ekonomik yatırım projeleri kapsamında imalat sanayi yatırımcılarından, sanayi sicil belgesine sahip olanlar, proje kapsamına alacakları makina ve teçhizat teslimlerinde yüzde 50 hibe desteğine ilaveten yüzde 18 KDV istisnasından da yararlanacaklar.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan kaynak açısından bir değişiklik olmayacak ancak yatırımcılar KDV ödemeyecekleri için daha az ayni katkı/öz sermaye ile projelerini tamamlayabilecekler.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
açık