banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

“KONYA ŞEKER’E KÜS ÇİFTÇİ KALMAYACAK”

Çiftçilerle 4 kampüste bir araya gelen PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu; “Şeker sektöründe Türkiye’de en iyiyiz. Sizi kandırma ya da yanıltma lüksüm yok, korkmadan yolumuza devam edeceğiz. Şeffaf ve adaletli olacağız. Pancar taban fiyatında devletimiz inşallah tatmin edici bir rakam verir ama mevcut halde beklentilerin altında kalmayız. Sizden ricam patates ekimine tekrar dönmeniz” şeklinde konuştu.

TARIM, HAYVANCILIK 19.01.2022, 00:09 18.01.2022, 17:23 Haber Merkezi
1781
“KONYA ŞEKER’E KÜS ÇİFTÇİ KALMAYACAK”
banner12

Başkan Erkoyuncu; Çumra bölgesindeki çiftçilerle Çumra Kampüsünde bir araya gelmesinin ardından sırasıyla Cihanbeyli Kampüsünde Cihanbeyli ve Kulu bölgesinden çiftçilerle, Altınekin Kampüsünde Altınekin bölgesindeki çiftçilerle ve son olarak da Seydibey Kampüsünde Beyşehir, Seydişehir, Derbent, Hüyük ve Şarkikaraağaç bölgelerindeki çiftçilerle bir araya geldi.

Toplantılara çiftçilerin yanı sıra; Cihanbeyli Belediye Başkanı Mehmet Kale, Kulu Belediye Başkanı Murat Ünver, Cihanbeyli Ziraat Odası Başkanı Veysel Akbulut, Altınekin Belediye Başkanı Muharrem Dere, Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem ve Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ağralı da katıldı.

Çiftçilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantılar samimi bir havada geçti. Başkan Ramazan Erkoyuncu’nun hitabından sonra çiftçilerin soru ve önerileri dinlendi, Başkan Erkoyuncu çiftçilerin sorularını tek tek yanıtladı, önerilerini ise not aldı.

Başkan Ramazan Erkoyuncu, toplantılarda yaptığı konuşmada; “Bugün umutsuz değiliz, kötü bir noktada değiliz. Özellikle gıda tarafında hiçbir sorunumuz yok. Şeker sektöründe Türkiye’de en iyiyiz, karamsar bir hava yok. Kamuoyunun bildiği, kaygılandığı ölçüde bir kötü tablomuz asla yok. Dolayısıyla panikleyecek bir durumumuz çok şükür yok. Sizi kandırma ya da yanıltma lüksüm yok, korkmadan yolumuza devam edeceğiz. Bu kurumlar kimsenin tekelinde değil, herkesin eşit hakkı var. Şeffaf ve adaletli olacağız. Pancar taban fiyatında devletimiz inşallah tatmin edici bir rakam verir ama mevcut halde beklentilerin altında kalmayız” ifadelerine yer verdi.

Patates ekimindeki azalmaya değindi

Konuşmasında patates üretimine de değinen Başkan Erkoyuncu; “Bu bölgede iyiden iyiye patates ekimi azalmış. Bunun başlıca sebeplerinden birisi fiyat, ikincisi ise su. Arkadaşlar, patates taban fiyatını da 2 Bin 500 Lira (ton) olarak açıklıyoruz, patatesin de avansını buna göre vereceğiz. Tohum fiyatlarında 3 Bin 900 Lira gibi bir fiyat belirlendi, o fiyatlardan tohum temin edilecek, gübre ve nakdi avanslarımız aynen devam edecektir. Sizden ricam patates ekimine tekrar dönmeniz” dedi.

Çiftçilerin Konya Şeker’e asla küs olmamaları gerektiğini de ifade eden Genel Başkan Erkoyuncu, sürecin tamamında istişareli hareket edileceğinin altını çizdi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
14
açık