banner8

banner9

banner28

banner10

KONUK: YAĞMURU YAĞDIRAMAYIZ AMA…

Mevsim şartları nedeniyle zor bir üretim sezonu geçiren üreticilerin yükünü hafifletme konusunda taviz vermeyen Konya Şeker’den üreticiye bir destek daha geldi. Mart ayından bu yana nakdi ve ayni avans desteği veren Konya Şeker yetkilileri, 11 Haziran 2021 Cuma günü (bugün) de motorin dağıtımına başlanacağını açıkladılar.

TARIM, HAYVANCILIK 11.06.2021, 00:12 10.06.2021, 17:31 Haber Merkezi
3825
KONUK: YAĞMURU YAĞDIRAMAYIZ AMA…
banner12

Yapılan açıklamaya göre; dağıtımı yapılacak motorinin toplam tutarı 27 milyon 937 bin TL olacak.

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk; Konya Şeker ovanın susuzluğunu dindirmek için atılacak her adıma destek olmaya, bu iş için iştiyak ile koşmaya hazır” şeklinde konuştu.

Pandeminin zorlu şartlarının üstüne bu sene kuraklığın da tarım sektörünü etkilediğini vurgulayan Recep Konuk, değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

“Tıpkı insanlar gibi kurumların da karakteri, duruşu, kişiliği olur ve dar günde su yüzüne çıkar. Var gün dostu ile dar gün dostu; yoklukta, zorlukta belli olur. İnsanlar gibi kurumları da kurum yapan vefadır, akdine sadakattir. Konya Şeker’in kendine biçtiği rol açıktır; var günde üreticinin arkasında, dar günde üreticinin taşıdığı yükü taşımak için onunla birlikte yükün altında. Çöl tozları vurduğunda, karadrina tarlaları sardığında, daha önce yaşanan kuraklıklarda, tohumu çürüten yağışlarda ne yaptıysak bugün de onu yapıyoruz.

Yağmuru yağdıramayız ama üreticiye başka yoklukları çektirmemek için yapabileceklerimizin bir fazlasını yapmaya çalışıyoruz. İhtiyaç anında Konya Şeker, dün olduğu gibi bugün de üreticinin yanında; tohum zamanı tohum, gübre zamanı gübre, bugün de motorin dağıtıyor. Çünkü traktörlerin tekeri dönecek ki tarlada susuzluktan boynu bükülen ürünün boynu mazotsuzluktan da bükülmeyecek.

2021 yılı 2020’den geri kalmayacak

Geçtiğimiz 2020 yılı birçok açıdan zor bir yıldı. Ama anladığımız kadarıyla 2021 yılı da 2020 yılından geri kalmayacak. Özellikle yağışların çok az seyretmesi biliyoruz ki üreticimizi birçok açıdan sıkıntıya sokmaktadır. Üreticimizin sıkıntısının bizim sıkıntımız olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Aldığımız kararlar, attığımız adımlar hep bu doğrultudadır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi zaten Konya Şeker’in varlık nedeni budur. Üretim sürsün, üretici rahat bir şekilde üretmeye devam etsin. Onun için de üreticimize bu süreçte nefes olması için motorin avansını dağıtıyoruz. Biliyoruz ki bugün üreticimizin en önemli sıkıntılarından birini motorin oluşturuyor. Konya Şeker şu anda bu motorin dağıtımı ile bu yükü üreticimizin üzerinden almış oluyor.

Konya Şeker ovanın susuzluğunu dindirmek için atılacak her adıma destek olmaya, bu iş için iştiyak ile koşmaya hazır. Biz önerilerimizi dile getirdik, çare kapılarına müracaat ettik, karşılık da bulduk. Projeler hazırlandı, kaynaklar tespit edildi, ovanın suya kavuşması için atılan adımların hızlanmasını bekliyoruz. Sulama Altyapısı projelerini beklerken elimizden gelenleri yapma konusunda ise beklemiyoruz. Üreticinin yükünü hafifletmek için verebileceğimiz hiçbir destekten imtina etmiyor, bir fazlasını yapabilmek için imkanları zorluyor, sınırları aşmaya çalışıyoruz.

Tarımsal üretimin olmazsa olmazları; tohum, toprak, güneş su ve tohumu toprakla buluşturacak insandır. Toprakta meselelerimiz var, aşılamayacak sorunumuz yok. Güneşleme günü sayısı açısından dünyanın en avantajlı coğrafyalarından biriyiz. Dünyanın en maharetli, en gayretli çiftçileri de bu toprakları işleyenler. Toprağımızdan zenginlik üretmek, güneşlenme gün sayımızı potansiyel avantajdan gerçek avantaja çevirmek, çiftçimizin tarladaki emeğinin iklim şartlarının belirsizliğiyle savrulmasını önleyebilmek için aşmamız ve yoğunlaşmamız gereken husus su.

Malum, tarımda tohumu tarlaya atmakla sonuç alınmıyor. İyi hasat ve bolluk için, ekimden hasada çiftçinin bahtının da açık olması lazım. Çiftçi hem işini yapar hem de riskler ve belirsizliklerle dolu stresli günler geçirir. Önce, yağmur çok yağıp tohum çürümesin, az yağıp filizlenme sorunu yaşanmasın diye dua eder. Tarım zararlıları, bitki hastalıkları, çöl tozları çaresi olan olmayan birçok risk. Bu riskleri bertaraf etmek için çiftçinin kendi başına yapacakları var, yapamayacakları var, kuraklığa çareyi tek başına bulamaz. Üretmek için katlandığı maliyetin yükü, tek başına ise çiftçinin belini büker. Konya Şeker’in avans destekleri çiftçi girdilerini alırken de kazansın, üretim maliyetlerinin yükünü tek başına taşımasın diye var. 

Depoyu fulleyecek olan Su’dur

Sulama altyapısını tamamlamak, sulanabilir her araziyi suyla buluşturmak ülke geneli için öncelikli meseledir, ancak Konya Kapalı Havzası için ise hayati meseledir. Birçok büyük proje hayata geçirilmiştir ancak bu sene yaşanan kuraklık, havza dışı kaynaklardan su temini yatırımlarının aciliyet ve hayati öneminin bir kez daha teyidi ve ispatıdır. Konya Ovası’ndaki her tarlayı bir otomobile benzetirsek; bu filo dünyanın en lüks, en güçlü otomobillerini barındıran bir filodur. Sürücülerin yani çiftçilerin hepsi de usta sürücüdür. Bu arabaların yürümesi için, mesafe alması için yapılması gereken tek şey depoyu fullemek. Bu ovanın deposunu fulleyecek olan da sudur. Eğer biz depoyu fulleyip üreticinin marşa basmasını sağlayabilirsek, onların ustalığıyla kazanamayacağımız başarı, tarımsal üretim ve gıda üretiminde dünyanın önüne geçemeyeceğimiz yarış yoktur.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
14
az bulutlu