banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

ÇİFTÇİLERİN KURAKLIK KORKUSU

Yunak’ta tarlalarına hububat eken çiftçiler, uzun süredir yağmayan yağmurun kuraklığa neden olmasından dolayı biçerdöverlerin bile tarlalara giremeyeceğinden endişe ediyor.

TARIM, HAYVANCILIK 10.05.2021, 00:08 09.05.2021, 16:50 Haber Merkezi
1527
ÇİFTÇİLERİN KURAKLIK KORKUSU
banner12

Son dönemde beklenen yağışların gerçekleşmemesi üzerine tedirginlik yaşayan ve kuraklığın böyle devam etmesi durumunda hasat yapamayacakları endişesini taşıyan çiftçilerden Mehmet Ercan, yaşanan sıkıntıyı şu cümlelerle ifade etti:

“Bu sene hava kurak geçiyor. Bir hafta içerisinde yağmur yağmazsa ekinler yandı, biçerdöverler bile ekini biçemez. Verim olmazsa çiftçinin hali büyüklere kalmış, bankadaki borçları ertelemeleri lazım. Çiftçi devlet bankası ve özel bankalara borçlu. Bir diğer sorunlu konunu da bazı küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin koyunlarını ekili tarlalarda otlatması. Ekinler biçilmeden büyük ve küçükbaş hayvanlar ovaya salınmıyordu. Şu anda koruma feshedildiği için kimse ne bakıyor ne görüyor, milletin ekinlerini resmen yayıyorlar. Yetkililerin buna bir el atması lazım. Zaten yağmur yok, ekinler de yok, kuruyor. Bir de koyunlarını yayarlarsa bu milletin hali ne olur?” 

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
21
parçalı bulutlu