banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

OLİMPİK VELEDROMUN TEMELLERİ ATILDI

Konya’da 56. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu İlk Etap başlangıcını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu; Olimpik Veledrom’un temel atma törenine de katıldılar.

SPOR 13.04.2021, 00:08 12.04.2021, 17:43 Haber Merkezi
289
OLİMPİK VELEDROMUN TEMELLERİ ATILDI
banner12

Türkiye Bisiklet Yolu Master Planı’nı hazırladıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; bisikletle temiz ulaşımın artacağını, çevrenin temiz kalacağını ve şehirlerin trafik yükünün azalacağını hatırlatarak, Sporun Tabana Yayılması Projesi’ni de çok önemsediklerini söyledi.

Konya’nın, 600 bin bisiklet kullanıcısıyla “Bisikletin Başkenti” olduğunu vurgulayan Bakan Kurum; hazırlanan master plan doğrultusunda Avrupa Bisiklet Ağı ile Türkiye Bisiklet Ağı arasında bağlantı sağlanacağını ve ülkemizdeki tarihi, turistik, doğal alanlara bisiklet yolu güzergahı oluşturacaklarını belirtti.

Veledromun, Türkiye’nin 70 yıllık hayali olduğunu hatırlatan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu; bisikletin çevre dostu bir ulaşım aracı olmasının yanında dünya sporunda prestij açısından da çok önemli olduğunun altını çizdi. Kasapoğlu, startını verdikleri bisiklet turunun; dünyada cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılan tek bisiklet turu olduğunu söyledi.

Meram ilçesi Karahüyük Mahallesi’nde 17 bin 600 metrekarelik inşa alanına sahip Türkiye’nin ilk kapalı veledromunun, 2 bin 275 seyirci kapasitesi ve 250 metre pist uzunluğuyla Konya’yı dünyada bisikletin merkezi haline getirmesi bekleniyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
15
açık