banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

12 TARAFTARA 12 AY SÜREYLE SEYİR YASAĞI!

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesini amaçlayan ve 14.04.2011 tarihinde yürürlüğe giren 6222 Sayılı Kanun’un 18. maddesine göre; spor alanları (sadece stadyum içerisi değil, taraftarların kitlesel olarak bulundukları stat çevresinde yer alan parklar, duraklar, bilet gişeleri v.b.) dahilinde ve haricinde gruplar halinde Türk Ceza Kanunu’nda yer alan suçları işlemeleri, alkol ve uyuşturucu madde etkisinde olduğu açıkça anlaşılan kişilerin spor alanlarına girişi ve çıkmama konusunda mukavemeti, bireysel ya da kitlesel hakaret, yanıcı ve patlayıcı madde bulundurulması ve kullanılması başta olmak üzere hukuka aykırı eylemler içerisinde bulundukları tespit edilen Akşehirsporlu bazı taraftarlara, “Seyirden yasaklanma” ve de “seyirden yasaklama” gereğince bir koruma tedbiri uygulandığı öğrenildi.

SPOR 28.01.2022, 00:13 27.01.2022, 22:22 Haber Merkezi
2312
12 TARAFTARA 12 AY SÜREYLE SEYİR YASAĞI!
banner12

Kırmızı Sokak Taraftar Grubunda yer alan O.A., B.B., H.Y., M.D., Ö.S., O.Ç., H.K., H.Ö., M.A., S.K., M.A., A.T. olmak üzere 12 taraftar, stada yabancı madde sokmak ve toplu halde küfür etmekten Akşehir C.Başsavcılığınca haklarında verilen idari karar gereğince 1 sezon maçlara gelmekten men edildiler.

Kabahatleri kamera kayıtları ile tespit edilen 12 taraftara seyirden yasaklanma form tebliğleri, Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü Polis Merkezinde imza karşılığında verildi.

Bu kişilerden H.Ö. ve B.B. için ayrıca polise mukavametten işlem yapıldı. 

12 Akşehirspor taraftarı; soruşturma aşamasında savcılık, kovuşturma aşamasında hakim tarafından tedbirin kaldırılma tarihine kadar taraftarı oldukları takımın maçlarının başlama saati ve 1 saat sonrasında, bulundukları yerdeki kolluk biriminde (polis ya da jandarma karakolu) imza atacaklar.

Haklarında idari ceza verilen veya kamu davası açılan taraftarların bu karara itiraz hakları bulunuyor. Haklarında kamu davası açılanlar, davanın her aşamasında mahkemeden tedbirin kaldırılması için talepte bulunabilecekler.

Hatırlanacağı üzere, Yargıtay 19. Ceza Dairesi’nin verdiği karar uyarınca; 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun uyarınca halihazırda hakkında seyirden yasaklama kararı bulunan taraftarların kolluk makamlarına imza atmaya yönelik yükümlülüklerini ihlal etmeleri durumunda oluşan yeni suça dayalı olarak yeniden seyirden yasaklama kararı verilemeyeceği karara bağlanmıştı.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
12
açık