banner8

banner9

banner28

banner10

SEÇİMİN İPTALİ İÇİN BAŞVURU

Abdullah Emre Demirhan’ın istifası sonrasında dün yapılan Yunak Belediye Başkanlığı seçiminin 4. turunun iptali için İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açıldığı öğrenildi.

SİYASET 31.03.2021, 12:09 31.03.2021, 12:32 Haber Merkezi
6593
SEÇİMİN İPTALİ İÇİN BAŞVURU
banner12

Yunak Belediye Meclisi’nde dün yapılan oylamalarda; ilk 2 oylamada 3’te 2 çoğunluk sağlanamadığından 3. tur oylamaya geçilmişti. Adaylardan Ali Ergün’ün 8 oy aldığı bu turda aranan salt çoğunluk sağlanmış olmasına rağmen 4. tur oylamanın yapıldığı ve Ali Konak’ın bu turda 11 oyla seçildiği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma davası açtıklarını belirten Avukat Ali Akça, açıklamasında; 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 45.maddesine göre üçüncü tur oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğunun arandığını, bu turda müvekkili Ali Ergün 8 oy alarak seçimi kazanmış olmasına rağmen Başkanlık Divanı tarafından salt çoğunluğun sağlanamadığı gerekçe gösterilerek dördüncü tur oylamaya gidildiğini söyledi.

İdare Mahkemesine yaptıkları başvuruda dördüncü tur oylamanın iptali ile üçüncü tur oylamanın tescilini talep ettiklerini belirten Akça; bu talebin yerinde görülmemesi durumunda ise dördüncü tur oylamada gizli oy ilkesine aykırı hareket edilerek pusulaların Başkanlık Divanı tarafından mühürlenmemiş ve adayların isimlerinin el yazısı ile üyelere yazdırılarak oy kullandırılmış olduğu gerekçesiyle seçimin iptalini istediklerini söyledi.

               

               

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
21
açık