banner8

banner9

banner28

banner10

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR DEDİLER

CHP Akşehir İlçe Başkanı Ali İlker Gencer, İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevim Uzun ve kadın kolları üyeleri ile partililer, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle CHP Akşehir ilçe binasında bir araya geldi.

SİYASET 26.11.2021, 00:08 25.11.2021, 17:29 Haber Merkezi
491
KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR DEDİLER
banner12

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde farkındalık yaratmak, kadına yönelik şiddetin nedenleri ve engellenmesi konularında fikir alış verişinde bulunmak amacıyla düzenlenen programda, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın konuya ilişkin basın açıklaması da katılımcılarla paylaşıldı.

Nazlıaka’nın, özgürlükler ve kadına yönelik şiddet konusunda iktidarın uygulamalarını eleştirdiği “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz!” başlıklı açıklaması, özetle şöyle:

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü gücünü, üç kız kardeşin bir diktatöre karşı verdiği onurlu mücadeleden alıyor. Tarihe “Mirabel Kardeşler” olarak geçen bu üç kadın, ülkelerinde demokrasiyi savundukları için vatan haini ilan edildiler ve defalarca hapse atıldılar. Bir 25 Kasım günü, Mirabel kardeşlerin arabasını yolda durduran diktatörün yandaşları, kardeşlere önce tecavüz etti sonra da öldürüp uçurumdan aşağı attı.

Vahşice katledilmeden önce Maria Mirabel şöyle demişti: “Belki bize en yakın şey ölüm ancak bu beni korkutmuyor. Haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz!” 61 yıl önce canlarıyla bedel ödeyen bu cesur ve onurlu kadınların mücadelesi, bugün de bizlerin omuzlarında yükseliyor.

Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddete uğruyor. Bizler, en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini geçen yıl hayata geçirdik ve genel merkezimizde “Alo Şiddet” hattı kurduk. Yaşam en temel haktır diyerek projemize “YaşamHak” adını verdik. 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri verdik ve vermeye devam ediyoruz.

Projemiz kanalıyla şunu daha net görüyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararından sonra iletilen şiddet vakalarında artış var. Eğer İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsaydı ve uygulansaydı; şiddet uygulayan birçok fail caydırıcı cezalar alacaktı. İmza tarihinden bu yana öldürülen binlerce kadın bugün hayatta olacaktı, katiller “yatarım üç beş ay, çıkarım” rahatlığıyla hareket etmeyecekti. Çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunanlar, delil yetersizliği gerekçesi ile tahliye edilmeyecekti. Süreli nafaka ve aile hukukunda arabuluculuk gibi konular tartışmaya bile açılmayacaktı. Sözleşme her gün aşındırılmaya çalışılan haklarımıza koruyucu kalkan olacaktı.

Bu süreçte, hakkında uzaklaştırma kararı bulunan birçok erkek, kız kardeşlerimizi hayattan kopardı. Katiller, cinayeti işlemeden önce nasıl ceza indirimi alacaklarına ilişkin internet araması yaptılar. Yargılanırken bahanelerin arkasına sığındılar. Önceki yargı kararlarından cesaret aldılar!

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu; iktidara geldiğimizdeki yol haritamızı, “Altı Ayda Altı Kolaylık” başlığıyla açıkladı. İktidara geldiğimizde ilk altı ayda ne mi yapacağız?

Kadına yönelik şiddetle mücadelemiz derhal başlayacak. Kadına şiddet davaları için Özel Yetkili Mahkemeler ve Yargıtay’da ayrı bir ceza dairesi kuracağız. Şiddet bildiriminin aile hekimleri tarafından da yapılması için, polis ve aile hekimi arasında bir iletişim kanalı oluşturacağız.

Aile Destekleri Sigortasını hayata geçireceğiz. Kadın istihdamını arttıracağız, “Ev kadınlarına iş, eve aş” sağlayacağız. Çalışmak isteyen ev kadınlarına destek olacağız. Kamudaki yönetim kademeleri için en az yüzde 35 kadın kotası uygulayacağız. Yönetim kademelerinde yüzde 35 veya üzerinde kadın çalışanı olan özel sektör şirketlerine, vergi teşviki vereceğiz.

Boşanan kadınlar için “Yeni Başlangıçlar Fonu” oluşturacağız. Eşinden boşanan kadınlara, Aile Destekleri Sigortası kapsamında kuracağımız Yeni Başlangıçlar Fonu ile taşınma ve ev kurma desteği vereceğiz. Doğum izni uygulamasını geliştireceğiz. Doğum iznine ayrılmış ve kanuni süre içinde işine dönememiş veya işinden ayrılmak zorunda kalmış kadınlar, yeniden iş hayatına dönmek istediklerinde pozitif ayrımcılık uygulamalarından yararlanacaklar.

Güçlü bir kadın sağlığı programını başlatacağız. Kadınların sağlık, bakım ve hijyen konusundaki en büyük güvencesi devlet olacak. Ergenlik çağına giren kız çocuklarının sağlık harcamaları ücretsiz olacak. Rahim kanserini önleyen HPV aşısı da dahil olmak üzere tüm önleyici sağlık harcamaları devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanacak.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
3
açık