banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

İYİ PARTİ’DEN “ANDIMIZ” İÇİN KANUN TEKLİFİ

İlköğretim okullarında öğrenci andı okunması için TBMM’ye kanun teklifi veren, aralarında Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un da bulunduğu İYİ Partili 5 Milletvekilinin ortak basın açıklamasında; “Sadece ilköğretim okullarında okutulan ve çocuklarımızın millet olma şuurunu kazanmasına vesile olan Andımızı okuyarak yetişen nesiller olmazsa İstiklal Marşı’na sahip çıkan, saygı duyan ve söyleyen nesiller de olmaz” ifadelerine yer verildi.

SİYASET 26.03.2021, 00:11 25.03.2021, 17:30 Haber Merkezi
426
İYİ PARTİ’DEN “ANDIMIZ” İÇİN KANUN TEKLİFİ
banner12

Milletvekilleri Fahrettin Yokuş, Ayhan Erel, Hayrettin Nuhoğlu, Ahmet Çelik ve İmam Hüseyin Filiz tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan teklife ilişkin olarak Meclis’te düzenlenen ortak basın açıklamasında konuşan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, özetle şunları söyledi:

“Doksan seneye yakındır yönetmelikle okutulan Andımız’ın, bundan böyle İlköğretim Okullarında Öğrenci Andı Okunması Hakkında Kanun Teklifi’nin kanunlaşmasıyla kalıcı olmasını arzu ediyoruz. Türklükten hiç kimse rahatsızlık duymamalıdır. Devletin temel kanunu olan Anayasamız, bütün etnik unsurları ‘Türk’ kabul etmiştir.

‘Tek Bayrak’ Türk Bayrağı, ‘Tek Devlet’ Türk Devleti, ‘Tek Vatan’ Türk Vatanı, ‘Tek Millet’ Türk Milletidir. Türk milletini sevmek, gelişip yükselmesini istemek de Türk milliyetçiliğidir; ırkçılıkla, kavmiyetçilikle kesinlikle karıştırmamak gerekir.

Türk Dil Kurumu’na göre; And, “Tanrı’yı tanık göstererek bir olayı doğrulama, yemin”, Marş ise “Bir topluluğu simgelemek için düzenlenmiş müzik parçası” demektir. And ile Marş, işte bu tarifte yerini buluyor.

İstiklal Marşımız, bizim Türk milleti olarak milletimizi simgelemek için düzenlenmiş bir müzik parçasıdır, bizim andımız değildir. Ümit ve cesaret veren, milletimizin hürriyet ve bağımsızlık mücadelesindeki ruhunu ve duygularını anlatması için bestelenmiş edebi bir metindir. İstiklal Marşı, Andımızın alternatifi olamaz.

Andımız, kişiliğin oluştuğu kimlik tanıma sürecinde olan çocuklarımızın, millet olma şuurunu kazanmasına vesile olan, önemli ve hedef belirleyici nitelikte bir metindir. Sadece ilköğretim okullarında okutulur. Milli birliği güçlendirmek amacıyla okunan bu metin aynı zamanda toplumsal bağlılık ve aidiyet yeminidir.

İstiklal Marşı’na taraftar olup Andımıza karşı çıkmak ve ‘İstiklal Marşı bize yeter' demek çelişkili bir durumdur. İkisi birlikte varlığını sürdürmelidir. Andımızı okuyarak yetişen nesiller olmazsa İstiklal Marşı’na sahip çıkan, saygı duyan ve söyleyen nesiller de olmaz.

Açıkladığımız gerekçede de ifade edildiği gibi teklifimiz; bütün siyasi partilerimizde yer alan, konuya duyarlı milletvekillerinin ortak arzusu niteliğindedir. O bakımdan hepsinin desteğini bekliyoruz. Kanunlaşması halinde tartışmanın sona ereceğine ve Türk milletini sonsuza kadar, hür ve mutlu yaşatma önceliği olacak nesillerin yetişeceğine inanıyor, saygılar sunuyoruz.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
19
parçalı az bulutlu