banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

“HASAT SONRASI ÖDEME SİSTEMİNE GEÇİLMELİ”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Esin Kara, tarımda kullanılan elektrik ve su için mutlaka hasat sonrası ödeme sistemine geçilerek indirimli tarifeler uygulanması gerektiğini söyledi.

SİYASET 05.08.2020, 00:07 04.08.2020, 17:49 Haber Merkezi
532
“HASAT SONRASI ÖDEME SİSTEMİNE GEÇİLMELİ”
banner12

Çiftçinin sorunlarını TBMM’de dile getiren Esin Kara; Konya Ovasının Türkiye’nin tahıl ambarı olduğunu ve zaman zaman doğal afetler yaşanabildiğini hatırlatarak, kendilerine Tarım Sigortası Havuzu (TARSİM) kaynaklı şikayetler ulaştığını, üreticinin mağduriyetinin en kısa sürede giderilmesi gerektiğini söyledi.

Tarımsal sulamada kullanılan elektriğin çiftçi için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Milletvekili Esin Kara; “Çiftçimiz gelirlerinin hasat dönemine bağlı olması nedeniyle elektrik ve su faturalarını düzenli ödeyememekte, bu nedenle kesintilerle karşılaşmakta. Tarımsal sulamada enerji maliyetleri düşürülmezse sulu tarım ile üretilen ürünlerin temininde sorun yaşanacak. Elektrik maliyeti çiftçimiz için altından kalkılamaz hale gelebilmekte. Tarımda kullanılan elektrik ve su için mutlaka hasat sonrasına ödeme sistemine geçilmeli, ayrıca indirimli tarifeler uygulanmalı. Diğer taraftan tohum desteği kapsamı mutlaka genişletilmeli, yaygın hale getirilmelidir. Borç yükü nedeniyle üretim yapmakta zorlanan çiftçilerimiz desteklenmeli, tarımsal kredi borçları da yapılandırılmalıdır. Ayrıca hayvancılık yapan vatandaşlarımız için yem ve girdi maliyetleri de oldukça yüksek. Özellikle besicilerimiz yem konusunda desteklenmeli. Kaliteli yem üretimi için meraların ıslah edilmesi, yetiştiricileri tarafından verimli kullanımı sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.


 

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
26
açık