banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

BÜYÜKŞEHİRE TAHSİS EDİLDİ

Akşehir Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısı, Akşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 18 maddeden oluşan gündemle yapılan yılın son toplantısında; Akşehir Mutfağı’nın bulunduğu alanın Konya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesine dair teklif, oy çokluğuyla kabul edildi.

SİYASET 09.12.2020, 00:14 08.12.2020, 17:01 Haber Merkezi
3293
BÜYÜKŞEHİRE TAHSİS EDİLDİ
banner12

Toplantı, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen tekliflere dair komisyonun görüş açıklamasıyla başladı. İmar planı değişikliklerine yapılan itirazların reddedildiğini belirten İmar Komisyonu; Adsız Mahallesi’nde DSİ tarafından yapılacak olan ıslah çalışmaları için gereken plan değişikliğinin, Değirmenköy Mahallesi’nde KOSKİ’nin yapacağı alt yapı çalışmaları için yeni yol belirlenmesinin ve Akşehir Mutfağı’nın bulunduğu alanın Konya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisine dair teklifin uygun görüldüğünü aktardı.

Plan Bütçe Komisyonu ise Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne ait teklife konu olan ‘Dudu Kadın Çarşısı’nın otel olarak satış kararı verilmiş olan bölümünün büro ve işyeri olarak cins değişikliğini’, oy çokluğuyla kabul ettikleri bilgisini paylaştı.

Akşehir Mutfağı’nın bulunduğu alanın Konya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi ile ilgili bilgi aktaran Başkan Salih Akkaya; açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Büyükşehir Belediyesi’nin bazı ilçelerde konak edinme isteği vardı. Bu fikir daha sonra; Ereğli, Beyşehir, Seydişehir ve Akşehir’de çalışma ofisleri oluşturulması yönünde şekillendi. Daha önce Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası ve Nasreddin Hoca Turizm Derneği eliyle işletilmek istenen ve halihazırda atıl durumda olan Akşehir Mutfağı’nın bulunduğu alanın 16 hissesinden 15’i Belediyeye, 1 hisse ise bir vatandaşımıza ait. O nedenle şimdilik 10 yıllığına Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis etmek istiyoruz. Süre dolduğunda hisse konusu da netleşmiş olur ve Büyükşehir’e satışı yapılabilir düşüncesindeyiz. Hal Binasının Büyükşehir tarafından belediyemize tahsisi örneğinde olduğu gibi bu tür uygulamalar birçok ilçede yapılmaktadır.”

Bazı birim ve kadrolarda iptal ve düzenlemeler yapılacak

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’ne ait ‘çalışma yöntemlerinin güncellenmesi’, ‘birim oluşturulması ve kadro ihdası’ ile ‘kadro iptaline’ dair tekliflerin de komisyonda kabul edildiğinin aktarılması esnasında konuyla ilgili konuşan Başkan Akkaya; yapılacak değişikliklerle İştirakler Müdürlüğü’nün işlerinin Belediye şirketlerine devredileceğini söyledi. Belediye Hizmet Binasının depremsel riskine de değinen Akkaya, binadan alınan karot örneklerinin test sonuçlarını beklediklerini aktardı.

Görüşme ve açıklamaların ardından yapılan oylamada teklifler, komisyonlardan geldiği şekliyle ve oy çokluğuyla kabul edildi. Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Salih Akkaya; İçişleri Bakanlığı’na bağlı tüm birimlere uygulanan rutin mülkiye denetimlerinin, Akşehir’de 2012 yılından bu yana yapılmadığı, bu yıl yapılan ve geçtiğimiz günlerde tamamlanan denetimlerde kamu zararı ve kişi zimmeti gibi hiçbir sorunun tespit edilmediği bilgisini paylaştı.

İYİ Parti Teklifi

İYİ Parti Grubu; ilçe merkezi ve mahallelerde, mülkiyeti Belediye’ye ait olan taşınmazların satışından elde edilen gelir ve dış mahallelerde yapılan işler, 21-B kapsamında olan yani Davet Usulü yapılan ihaleler, engelli vatandaşlar için yapılması beklenen düzenlemeler ile verilmesi istenen destekleri içeren soru ve taleplerinin gündeme alınmasını istedi. Başkan Yardımcısı Yahya Yıldız; 2019-2020 döneminde Davet Usulü yapılan tek ihalenin Dudu Kadın Çarşısı olduğunu ve işin hızlandırılmasının amaçlandığını aktarırken, Başkan Akkaya da satış gelirleri ile ilgili bilgiyi Ocak ayı toplantısında paylaşmak üzere gündeme alacaklarını belirtti.

Engelli vatandaşlarla ilgili talepleri gazete haberinde de okuduğunu söyleyen Akkaya; Kızılay ve AKSEV işbirliğinde ihtiyaç sahibi engellilere yardımda bulunulduğunu, Akıllı Baston temini konusunda 2021 yılı Mayıs ayında Engelliler Haftası için hazırlıkları olduğunu belirterek, diğer talepleri değerlendirmek üzere not edeceklerini belirtti.

Belediye Hizmet Binası ve Nasreddin Çarşısı

Kasım ayında gerçekleştirilen faaliyetlere dair bilgi paylaşımında bulunan Başkan Salih Akkaya; yol yapımı, atık konteynerlerinin şehrin muhtelif yerlerine yerleştirilmesi, Endüstri Meslek Lisesi için Milli Eğitim ile protokol imzalanması gibi konularda yaşanan gelişmeleri hatırlattı.

Akşehir’in deprem riskine değinen Akkaya; Belediye Hizmet Binası ve Nasreddin Çarşısı’nın durumunu ise şöyle özetledi:

“Belediye Binasının sıkıntılı olduğu biliniyor. Binadan alınan karot örneklerinin analiz sonuçlarını bekliyoruz ancak raporun olumsuz çıkacağını tahmin ediyoruz. Nasreddin Çarşısı’nın da zaten yıkım kararı bulunuyor. Çarşı için kamulaştırma talebimizi Büyükşehir’e ilettik. Kabulü durumunda alan, açık otopark vb. şekilde düzenlenebilir. Belediye Binamız için de olumsuz rapor gelir ve yıkım kararı çıkarsa; birimlerimizin bir kısmı eski SGK binasında, bir kısmı da Nasreddin Hoca Meydanı'ndaki binamızda hizmet verebilir.”

Akşehir’de Korona

İYİ Parti Grup Başkanı Galip Karaca; hemen her gün koronavirüs nedeniyle 3 ya da 4 can kaybından haberdar olduklarını gündeme getirerek salgının Akşehir’de seyrine dair bilgi almak istediklerini söyledi. Karaca’yı yanıtlayan Akkaya; “Salgının başladığı tarihlerde vaka sayımız yüksek değildi. Daha sonra tüm ülkede olduğu gibi bizde de sayılar arttı. İlk sırada olmasak da hasta sayımız yüksek. Bir gün önceki günlük vaka sayımız 78 oldu. Taziye vb. nedenlerle vatandaşların bir araya gelmesinin bu sonuçlarda ciddi etken olduğunu biliyor ve bu vesileyle halkımızı bir kez daha uyarıyoruz” şeklinde konuştu.

“Emsal artışı teşvik edici olabilir”

Son olarak, Meclis üyesi Ramazan Karakoyun’un; “Kentsel dönüşüm yapılan yerlerde emsal artışı yapılabilirse, vatandaşların dönüşüme katılmasında teşvik edici bir unsur olabilir” şeklindeki değerlendirmesini yorumlayan ve kamulaştırma yoluyla devam edilebileceğini belirten Belediye Başkanı Salih Akkaya, üyelerin de görüşleri doğrultusunda Ocak ayı toplantısının 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 17:00’da yapılacağı duyurusuyla toplantıyı sonlandırdı.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
24
açık