banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

AKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

Akşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı toplantısı, Akşehir Kültür Merkezi’nde yapıldı.

SİYASET 06.08.2020, 00:10 05.08.2020, 17:36 Haber Merkezi
909
AKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI
banner12


Katılamayan 5 üyenin izinli sayıldığı toplantının gündemi 3 maddeden oluşurken, restorasyon ve sokak sağlıklaştırma projeleri için hibe ve kredi kullanılmasına dair teklifi içeren madde de oylama sonucu gündeme eklendi.

Gündemin ilk maddesini oluşturan, Ulupınar Mahallesi’nin bir bölümünde 1/1000 ölçekli uygulama imar planı yapımı ile ikinci maddede yer alan Nekropol Alanı ve Mustafa Ağa Höyüğü koruma amaçlı imar planlarına plan notu eklenmesine dair teklifler; İmar Komisyonunca da olumlu görüş bildirilmesinin ardından yapılan oylamada oy birliğiyle kabul edildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin her ilçeye birer greyder tahsisi kapsamında Akşehir Belediyesi’ne tahsis edilen greyderin devir işlemlerinin yürütülmesi için Belediyeye yetki verilmesi teklifi de yine oy birliğiyle kabul edilirken, gündeme alınan hibe ve kredi kullanımına dair teklif konusunda İYİ Parti grubunun kredi bölümüne ret oyu vereceğini belirtmesi üzerine Başkan Akkaya üyelere açıklamada bulundu. Akkaya; ihalesi yapılmış olan Yukarı Hamam etrafında bulunan taşınmazların satın alınması ya da kamulaştırılması ve restorasyonunun tamamlanması, ihalesi yapılacak olan Dr. Aziz Perkün Caddesi cephe iyileştirmesi ve sokak sağlıklaştırma ile İmaret Sokak sokak sağlıklaştırma çalışmalarının yapılması için İller Bankası’ndan 6 milyon TL hibe ve 3 milyon 500 bin TL kredi kullanımına dair açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Çevre Bakanı Murat Kurum’un Akşehir’i ziyaretinde de gündeme gelen konuyla ilgili olarak, tamamının hibe olması talebimizi ilettik. Kendisiyle sıkı bir pazarlık yaptık. Hibe rakamını 6 milyon liraya çıkarabildik. Kredi olarak kullanacağımız kısım için de Büyükşehir Belediye Başkanımız destek sözü verdi.”

Açıklamanın ardından yapılan oylamada İYİ Parti grubunun oyu değişmeyince teklif, oy çokluğuyla kabul edildi. Meclisin Eylül ayı toplantısının 7 Eylül 2020 Pazartesi günü saat 18:00’da yapılması kararı ile toplantı gündemine dair resmi görüşme ve oylamalar tamamlanmış oldu.

Toplantı öncesi dönemde Belediyenin çalışmalarına dair üyeleri bilgilendirmek isteyen Başkan Salih Akkaya; “Dudu Kadın inşaatında sona geliyoruz. Ekim ayında teslim edileceğini düşünüyoruz. KOSKİ ve Medaş çalışmalarını sürdürürken biz de arazi yollarının kumlanması, merkezde de kilit taş döşeme çalışmalarına devam ediyoruz” şeklinde konuştu.   

Şehrin hafızasına isim düzenlemesi

Restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi veren Akkaya; şehrin hafızasını oluşturan önemli tarihi değerlerden, Yukarı Hamam da denilen Gavur Hamamı’nı Tarihi Hamam olarak, bir dönem gazetemizin de yer aldığı Melek Girmez’i ise Rüştü Bey İş Hanı olarak anmanın doğru olacağını düşündüklerini, böylece isim kargaşasına da son verilmiş olacağını söyledi.

Bir soru üzerine, Rüştü Bey İş Hanı restorasyonunda Arastaya uygun bir doku kullanarak Cumhuriyet Meydanı ile de bütünlük sağlanmasını hedeflediklerini belirten Başkan Akkaya; Ulupınar’daki imar planı düzenlemesinde şimdiden bazı küçük parsellerin el değiştirmeye başladığı, bu durumun tarım alanlarının azalmasına neden olacağı ve kötü niyetli kullanımlara yol açabileceğinin aktarılması üzerine de bu konuya hassasiyet göstereceklerini söyledi.

Son olarak, İYİ Parti Grup Başkanı Galip Karaca’nın aktardığı vatandaş şikayetlerine değinen Akkaya; Yaylabelen kanalizasyon sorununun vidanjör kullanarak çözülmesine dair pilot uygulama kapsamına alınabileceğini, Çakıllar ve Çamlık ihalesini de Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağını belirtti.

Başkan Akkaya, Alparslan Türkeş Caddesinin ne zaman açılacağının sorulması üzerine de 18 uygulamasının sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
26
açık