banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

YAKIN TEMASLININ KARANTİNA SÜRESİ KISALDI

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 yakın temaslılarında 14 gün olan karantina süresini 10 gün olarak değiştirdi.

SAĞLIK 09.12.2020, 00:08 08.12.2020, 17:02 Haber Merkezi
1842
YAKIN TEMASLININ KARANTİNA SÜRESİ KISALDI
banner12

Bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemeler, Türkiye’de rehberlere entegre ediliyor. Buna göre; yakın temaslılara uygulanan karantina koşulları, şu şekilde güncellendi:

“Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır. Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın 10. günün sonunda biter. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirleri uygulamaya devam ederler.

Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde karantina, PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda sonlandırılabilir. PCR testi, ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5. günden sonra evde numune alınarak yapılabilir.

PCR testi negatif çıkan ve semptom gelişmeyen kişilerde 7. günün sonunda karantina sonlandırılır.
Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir.

Bu uygulama; yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu yaşam alanlar) bakım verilen alanlarda uygulanmaz. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere uymaya devam ederler.”

Rehberde ayrıca; “Pandemi döneminde hastalık yayılımının ve yakın temasın azaltılması amacıyla iş yerleri iyi havalandırması olan, 4 metrekareye 1 kişi çalışılacak alanlar şeklinde düzenlenmelidir” uyarısına da yer verildi. (İHA)

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
23
açık