banner8

banner9

banner28

banner10

TARAMALAR AKŞEHİR’DE DE ÜCRETSİZ

Akşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası vesilesiyle yayımlanan açıklamada; Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi bünyesinde meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı, Akşehir Toplum Sağlığı Merkezi Ana Çocuk Sağlığı Biriminde de smear testi ile rahim ağzı ve gaitada gizli kan testi ile kalın barsak kanser taramalarının ücretsiz olarak yapıldığı hatırlatılarak, erken teşhisin hayat kurtardığı vurgulandı.

SAĞLIK 01.04.2021, 00:11 31.03.2021, 17:22 Haber Merkezi
2991
TARAMALAR AKŞEHİR’DE DE ÜCRETSİZ
banner12

Vatandaşların kanser ve tedavisine ilişkin bilgilendirilmesine ve farkındalık oluşturmaya yönelik açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu çerçevede kanserden korunmak büyük önem arz etmektedir. Kanserli vakaların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte, bölge veya şehirlerimiz arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obeziteyle ilişkilidir.

Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda yüzde 90-95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kanserden korunmak mümkün olabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

Dünyada ve ülkemizde kanserle ilgili bazı yanlış bilgiler ve doğruları aşağıda sıralanmıştır:

Kanser Konusunda Yanlış Bilinenler:

*Kanser bir sağlık sorunudur.

*Kanser; gelişmiş ülkelerde, yaşlı ve refah düzeyi yüksek insanlarda görülen bir hastalıktır.

*Kanser ölüm demektir.

*Kanser benim kaderim, ondan kaçamam.

Kanser Konusundaki Doğru Bilgiler:

*Kanser sadece bir sağlık sorunu değildir. Sosyal ve ekonomik yönleri de olan insan haklarını etkileyebilen bir sorundur.

*Kanser küresel bir sorundur, her yaşta görülebilir. Özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkilemektedir.

*Günümüzde yeni tedavi yöntemleri ile pek çok kanser türünde uzun yaşam sürelerine ulaşılmıştır. Ülkemizde tüm kanser tedavileri ücretsiz yapılmakta ve modern tıptaki standart bütün tedavilere ulaşılabilmektedir.

*Kanser önlenebilir bir hastalıktır. Doğru stratejiler ile her üç kanserden birisi önlenebilmektedir.

Tütün kullanımı ve obezite en önemli kanser etkenleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple Sağlık Bakanlığımızca, tütün kullanımının önlenmesi ve obezite ile mücadele çalışmalarına önem ve hız verilmektedir.

“Erken teşhis hayat kurtarır!” prensibiyle Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezimiz (KETEM) bünyesinde; meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir.  

Uygulanan kanser tarama programlarının etkinliğinin artırılması için, ülkemizde meme kanserinin daha erken yaşlarda görülmesi nedeniyle meme kanseri tarama yaşı 40’a indirilmiştir. Rahim ağzı kanserlerinin erken teşhisi için 30-65 yaşları arasında devam edilen smear (sürüntü) programına HPV testleri de ilave edilmiştir. Ayrıca bağırsak kanserlerine yönelik olarak ülke genelinde 50-70 yaşlar arasındaki vatandaşlarımızın dışkıda gizli kan testi ve kolonoskopi ile taranmaları planlanmaktadır. Bütün bu taramalar sayesinde bu üç kanser türünde de erken teşhis imkanları artacak ve hastalarımızda ciddi yan etkilere neden olan tedavilerin önüne geçilecektir.

Ülkemizde kanserle olan mücadele, bütün toplumsal unsurların desteği ile devam edecektir. Kanserle mücadele uzun soluklu bir maraton olup yeterli ekonomik güç yanında halkımızın da aktif katılımını gerektiren bir süreçtir.   

Akşehir’de ise Toplum Sağlığı Merkezi Ana Çocuk Sağlığı Birimimizde rahim ağzı (smear) ve kalın barsak (gaitada gizli kan) kanser taramaları ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Biz farkındayız, kanseri yeneceğiz…”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
21
açık