banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KISITLAMALARI KALDIRILDI

Sağlık Bakanlığı tarafından İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilen; sağlık çalışanlarının istifa, emeklilik ve yıllık izin durumlarındaki yeni düzenlemelere ilişkin resmi yazı gereğince, sağlık çalışanları kamu hizmeti aksamayacak şekilde yıllık ve ücretsiz izin haklarını, radyoaktif ışınlarla çalışan personel de kanunla verilmekle yükümlü olunan 1 aylık sağlık (şua) izinlerini kullanabilecekler. Yine yazı doğrultusunda, emeklilik ve istifa talebinde bulunan personelin işlemleri de gerçekleştirilecek.

SAĞLIK 20.01.2021, 00:14 19.01.2021, 17:17 Haber Merkezi
1674
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KISITLAMALARI KALDIRILDI
banner12

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderilen yazı, özetle şöyle:

“Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görevli personele yönelik olarak yıllık izin, istifa, emeklilik, muvafakat vb. gibi alanlarda bazı düzenlemeler yapılarak uygulamaya konulmuştur. Gelinen süreçte; sahada büyük bir özveri ile görev yapmakta olan personelimizin talepleri de göz önüne alınarak aşağıdaki düzenlemelerin yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

Bu çerçevede, personelin yıllık izin talepleri, kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde; Bakanlık merkez teşkilatında birim amirlerince, Bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince, illerde İl Sağlık Müdürü, ilçelerde ise İl Sağlık Müdürü ile istişare etmek suretiyle İlçe Sağlık Müdürü/Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı ve sağlık tesislerinde ise başhekimliklerce değerlendirilerek personele izin verilmesi cihetine gidilecektir.

Mevzuatta yerini bulan her türlü ücretsiz izin, talepleri halinde kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde personele kullandırılacaktır. 657 Sayılı Kanun’un 103'üncü maddesinin son fıkrasına göre, radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni (şua) kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanlarda kullandırılacaktır. 

Sağlık tesislerinde görev yapmakta iken, başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep edip de ataması yapılan personelin, ayrılışı yapılmayacak olup başka kamu kurum ve kuruluşlarına atanma talep eden personele bu süreçte muvafakat verilmeme uygulamasına devam olunacaktır. Ancak, özel/vakıf da dahil üniversitelerin öğretim üyesi kadrolarına atanacak personel ile kamu kurum ve kuruluşlarının idareci pozisyonuna atanacak personele muvafakat verilmesi cihetine gidilecektir.
Emeklilik talebinde bulunan personelin talepleri karşılanacak olup emeklilik işlemleri yerine getirilecektir.”

 

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
22
açık