banner8

banner9

banner10

RUHSAT OYUNUNA ENGEL!

Koronavirüs salgını nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulüplerinden bir kısmının, ilgili idarelere başvurarak faaliyet konularını değiştirmek ya da mevcut ruhsatlarına yan faaliyet alanı işletmek suretiyle eski faaliyetlerine devam ettiklerinin tespit edilmesi üzerine alınan yeni önlemler, Konya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile kamuoyuna duyuruldu.

SAĞLIK 18.09.2020, 13:56 Haber Merkezi
1742
RUHSAT OYUNUNA ENGEL!
banner12

Yayımlanan Karara göre; ana faaliyet konusu gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olan umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ana faaliyet konusunun değiştirilerek kafe, restoran, lokanta vb. olarak faaliyet gösterilmek istenmesi halinde, ruhsat başvurusu yapılan idareler tarafından, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde eski ruhsat iptal edilerek yeniden ruhsatlandırma işlemi yapılacak.

15 Mart 2020 tarihi itibariyle ana faaliyet konusu gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup, ruhsat veren idarelere müracaat edilerek, eski ruhsatın iptal edilip yeniden ruhsat almak suretiyle ana faaliyet konusu değiştirilen ya da ruhsatına yan faaliyet konusu eklenen işyerlerinin listeleri, Kaymakamlıklar tarafından ruhsat veren idarelerden alınarak, bu işyerlerine yönelik denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak.

Bu denetimlerde, faaliyet konusu değiştirilmek suretiyle salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirleri etkisiz bırakacak şekilde eski faaliyetine devam ettiği tespit edilen işletmeler, ilgili Genelgeler çerçevesinde derhal kapatılacak ve İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 3’üncü maddesi çerçevesinde işlem yapılacak. Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup, ruhsatına yan faaliyet işleten işyerlerinin çalışmasına müsaade edilmeyecek.

Alınan kararlara uymayanlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesine istinaden idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında adli işlem başlatılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
parçalı bulutlu