banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

KONAKLAMA TESİSLERİNDE TEST 30 EURO

Güvenli Turizm Sertifikası alınmasının zorunlu olduğu 50 oda ve üzeri konaklama tesislerinde konaklayan ve ikamet adresi yurtdışında olan misafirlerin, talebe bağlı olarak Covid-19 testi yaptırabilmelerine ilişkin Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı yayımlandı.

SAĞLIK 07.08.2020, 00:07 06.08.2020, 18:24 Haber Merkezi
2111
KONAKLAMA TESİSLERİNDE TEST 30 EURO
banner12

İçişleri Bakanlığı’nın “Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler” konulu Genelgesine, “Covid-19 Testi ve Numune Alma İşlemleri” başlığıyla eklenen bölümde yer verilen ifadeler şöyle:

“Güvenli Turizm Sertifikası alınmasının zorunlu olduğu 50 oda ve üzeri konaklama tesislerinde (belediye ve il özel idaresi ruhsatlılar), ikamet adresi yurtdışında olan misafirlerin talebe bağlı olarak Covid-19 testi yaptırabilmelerinin, numune almak için eğitim almış sağlık personeli ile sağlanması veya numune almak için yetkin bir sağlık kuruluşu ile anlaşmalı olarak hizmet vermeleri gerekir. Numune alınan misafirler için izleme kayıtları tutulur.

Sağlık personeli sayısı, haftanın her günü hizmet verecek şekilde ve tesis kapasitesine uygun olarak belirlenir. Numune alınma işlemleri için her türlü hijyen ortamı, kişisel koruyucu ekipman ve tıbbi atıkların diğer atıklardan ayrı bertaraf edilmesi için gerekli tedbirler işletme tarafından sağlanır.

Tesiste ve Valilik bünyesinde, numune alma işlemlerinin koordinasyonundan ve işbirliğinden sorumlu personel belirlenir. İrtibat kişileri, tesiste hasta misafir çıkması halinde Valiliğe (İl Sağlık Müdürlüğü/İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü) bildirmekle yükümlü olup, misafirin sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi ve izolasyonu sürecini yönetir. Ayrıca, Valilik tarafından numune alımı yapan/yapacak konaklama tesislerinin il ve ilçe bazlı listeleri hazırlanır, izlenerek güncellenmeleri sağlanır.

İkamet adresi yurtdışında olan misafirlere, talep etmeleri halinde; Covid-19 testini ücretli olarak test merkezleri, havalimanları veya konaklama tesislerinde yaptırabileceklerine, çalışma saatlerine, testin içeriği, süresi ve test sonucu hakkında, tesise girişte ve odalarında olmak üzere Türkçe ve en az iki yabancı dilde yazılı bilgilendirme yapılır. Aynı şekilde, ülkelerine dönüşte Covid-19 testi yaptırma zorunluluğu bulunan misafirlere de gecikmelere veya yaşanabilecek yoğunluğa maruz kalmamaları için yolculuklarından 48 saat önce test yaptırmalarına, hasta olduğu tespit edilen misafirlerin ise konakladıkları tesisin yönetimine, havalimanlarında ise danışma birimlerine hemen bilgi vermeleri gerektiğine ilişkin yazılı bilgilendirme yapılır. Aynı bilgilendirme yazısında, test yaptırılabilecek yerlerin isim ve adres bilgileri ile test ücretinin havalimanları ve konaklama tesislerinde 30 Euro, test merkezlerinde ise 110 Türk Lirası olduğu belirtilir.

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
28
açık