banner8

banner9

banner10

İZOLASYONDAN KAÇANA YURT ŞARTI GELİYOR

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen “Yurt ve Pansiyonlarda İzolasyon” konulu Genelgeye göre; evde izolasyon koşullarını ihlal eden kişiler, karantina süreçlerini yurt veya pansiyonlarda tamamlayacak.  Uygulama, izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan geçici nitelikteki yerlerde kalanlar için de geçerli olacak.

SAĞLIK 11.09.2020, 13:49 Haber Merkezi
1751
İZOLASYONDAN KAÇANA YURT ŞARTI GELİYOR
banner12

Yayımlanan genelgede; daha önce valiliklere gönderilen genelgelerle hastalık belirtisi gösterdiği, bu yönde tanı konulduğu veya temaslı olduğu belirlendiği için izolasyon süreçlerini evlerinde geçirmekte olan kişilere yönelik etkin takip ve denetim sisteminin belirlendiği hatırlatıldı.

Mevsimlik tarım işçilerinin barındığı alanlar ve inşaat şantiyeleri gibi yerlerde de tanılı ya da temaslı olan kişilerin izolasyona alınmalarında çeşitli güçlüklerle karşı karşıya kalındığı ifade edilen Genelgede,  denetimlere rağmen hakkında izolasyon kararı verilmiş bazı kişilerin tedbirlere aykırı davranarak ikametlerini terk etmek suretiyle halk sağlığını riske attıklarının ve hastalığın bulaşmasına sebebiyet verdiklerinin anlaşıldığına dikkat çekildi.

Genelgede, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 72'nci maddesinde yer alan “hasta olanlar veya hasta olduğundan şüphe edilenler” ile ilgili hükmü kapsamında alınan tedbirler ise şu şekilde sıralandı:

*İzolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı bulunmayan geçici nitelikte yerlerde konaklayan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek/tamamlatmak üzere Valilerce yurt/pansiyon gibi yerler belirlenecek.

*Bu yurt veya pansiyonların yönetimi, Vali tarafından görevlendirilecek bir mülki idare amirinin genel koordinasyonunda mevcut yöneticilerle sağlanacak. Valiler tarafından gerekirse diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da personel görevlendirilmesi yapılarak, bu yurt veya pansiyonların personel ihtiyacı karşılanacak.

*Yurt veya pansiyonların her türlü temizlik hizmetleri ve diğer lojistik ihtiyaçları AFAD tarafından karşılanacak. Yurt veya pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişiler ile görevlendirilen personelin beslenme ihtiyaçları AFAD koordinasyonunda Kızılay tarafından giderilecek.

*Yurt veya pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişilerin sağlık durumlarını gözlemlemek, tıbben gerekli durumlarda sağlık kuruluşlarına sevkini koordine etmek ve görevlendirilen personelin salgınla mücadelede belirlenen tedbirlere uygun çalışmasını sağlamak üzere yeterli sağlık personeli Valiliklerce görevlendirilecek.

*Yurt ve pansiyonların güvenliği mülki idare amiri gözetiminde 24 saat esasına göre kesintisiz sürdürülecek, bunun için yeteri kadar güvenlik/kolluk personeli görevlendirilecek. Ziyaretçi kabul edilmeyecek.

*Hakkında evde/ikametinde izolasyon kararı verilmiş olmakla birlikte geçici ve mevsimlik işlerde çalışan tarım ve inşaat işçileri ile değişik sebeplerden ötürü izolasyon sürecini geçirecek uygun bir meskeni olmayan kişiler; Valiliklerce kendilerine tahsis edilen yurtlara veya pansiyonlara yerleştirilecek ve izolasyon süresi burada tamamlatılacak. Bu kişilerin izolasyon süresince tahakkuk edecek iaşe ve ibate bedeli Valiliklerce karşılanacak.

*Evde izolasyonda olması gerekirken yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket eden kişiler hakkında gerekli idari işlemler yapılacak ve TCK 195'nci maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacak. (İHA)

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
açık