banner8

banner9

banner10

EVDE PİJAMA DIŞARIDA MASKE!

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen Covid-19 Tedbirleri ek genelgesine göre; meskenler dışındaki tüm alanlarda maske takmak zorunlu olacak, tüm yeme içme ve eğlence yerlerinde saat 00:00’dan sonra müzik yayını yapılamayacak, toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu alınmayacak, ayakta yolcu taşıma ağırlıklı olanlarda ise maksimum sayı belirlenecek. İdari para cezalarının tahsili konusunda da Vali ve Kaymakamlar tarafından gerekli hassasiyet gösterilecek.

SAĞLIK 08.09.2020, 15:22 08.09.2020, 16:21 Haber Merkezi
2331
EVDE PİJAMA DIŞARIDA MASKE!
banner12

İçişleri Bakanlığı; Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun Tavsiye Kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalar doğrultusunda, 81 il valiliğine “Covid-19 Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi.

Ek genelgede; salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kuralları ile her iş kolu/faaliyet alanı için ayrı ayrı belirlenen tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin, hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle alınan kararlar şöyle sıralandı:

*Ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, iş yerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi. 

* Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 00:00’dan sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek.

*Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek.

*Belirtilenler dışında kalan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek, bu sayıyı belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle ilanı sağlanacak. 

Denetim ve cezalar

Vali ve Kaymakamlar tarafından; vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazar yerleri, sahiller vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler alınacak. Alınan kararlara uymayanlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin olarak da Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda, vali/kaymakamlarca gerekli hassasiyet gösterilecek. 

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
açık