banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

EŞİTSİZLİK VE ETİKETLEME HASTA EDİYOR

Eşitsizliğe maruz kalmak ruh sağlığını olumsuz yönde etkilerken, toplum tarafından deli, şizofren vb. damgalamalarla etiketlenen bireyler de tedavi süreci için başvuruda bulunmayı erteliyorlar.

SAĞLIK 13.10.2021, 00:08 12.10.2021, 17:10 Haber Merkezi
782
EŞİTSİZLİK VE ETİKETLEME HASTA EDİYOR
banner12

Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla bilgilendirmede bulunan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnur Şen ile Aile Terapisti ve Psikolog Makbule Tutak Altuntop’un, eşitsizliğe maruz kalmak ve toplum tarafından etiketlenmek sonucu yaşanan olumsuzluklara ilişkin olarak paylaştıkları detaylar, özetle şöyle:

“Eşitsizlik; ruhsal problemlerin ortaya çıkmasında, şiddetlenmesinde ve yinelenmesinde önemli bir faktördür. Ayrıca eşitsizlik, ruh sağlığı hizmetlerine erişimi de etkilemektedir.

Dünya genelinde 450 milyon kişi ruh sağlığı problemi yaşamakta ve bu nedenle işlevsel kayıp vermektedir. Covid-19 döneminde; eve kapanmalar ve alınan tedbirlerle beraber anksiyete, depresyon, stres ve diğer birçok ruhsal sağlık sorununun arttığı gözlenmiştir. Psikiyatri rahatsızlığı olanların, Covid’e yakalanma riskleri daha da artmış ve kendilerini daha stresli, endişeli hissetmelerine sebep olmuştur.

Toplumumuzda damgalama birçok yerde görülmektedir. Ruh sağlığı bölümüne gelenler ‘deli, şizofren, dengesiz, ilaç kullanıyormuş’ gibi söylemlerle etiketlenmektedirler. Etiketleme ciddi bir iletişim problemidir. Özellikle kırsal alanlarda birbirine yakın yaşayan insanların olduğu bölgelerde bu tür etiketlemelerle daha sık karşılaşmaktayız. Kişinin iyi yönlerini görmezden gelip içe kapanmasına, kendisini izole etmesine, sosyal, psikolojik ve ekonomik birçok sorunları doğurmasına sebebiyet verebilmektedir.

Ruh sağlığı danışanları, etiketlemelerden çok fazla etkilenen, endişe duyan danışanlardır. Bu etiketlemelerden dolayı çekinirler ve tedavi için başvurmayı ertelerler.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
parçalı az bulutlu