banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

DEPREM ÇANTASI HAYAT KURTARIYOR!

Önceden hazırlanmış bir deprem çantasında bulunması gerekenlere dair bilgi paylaşımında bulunan AFAD tarafından da vurgulandığına göre; doğru hazırlanmış bir deprem çantası depremde hayat kurtarabiliyor.

SAĞLIK 03.11.2020, 00:06 02.11.2020, 17:26 Haber Merkezi
1682
DEPREM ÇANTASI HAYAT KURTARIYOR!
banner12

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’nın (AFAD) resmi internet sitesinde yer alan bilgilerde, deprem çantasında; yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı, çabuk bozulmayan konserve, kuru meyveler, tahin, pekmez, meyve suyu gibi gıdaların bulundurulması gerektiği bildirildi. Ayrıca her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyunun da çantaya dahil edilmesi gerektiği hatırlatıldı.

Deprem çantasında bulunması gereken malzemeler

Bir deprem çantasında; nüfus cüzdanı, ehliyet, tapu, zorunlu deprem sigorta poliçesi gibi önemli belgelerin fotokopileri, gıdalar ve hijyen maddeleri ile çakı, el feneri, yedek pil gibi bazı araç ve gereçlerin bulunması gerekiyor. Giyecek olarak ise iç çamaşırı, çorap, yağmurluk ve iklime uygun giysilerin konulması önem taşıyor.

Islak mendil, tuvalet kağıdı, ilk yardım çantası ve battaniye, çantada bulunması gerekenler arasında sıralanırken, hem çantada hem yatak odalarında insanların başuçlarında düdük bulundurmalarının; yerlerinin tespit edilerek kendilerine ulaşılmasını sağlaması açısından hayati önem taşıdığının altı çiziliyor. (İHA)

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
23
açık