banner8

banner9

banner28

banner10

COVID-19 İZOLASYON SÜRELERİ UZATILDI

Covid-19 Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi güncellendi.

SAĞLIK 31.05.2021, 00:08 30.05.2021, 17:13 Haber Merkezi
1663
COVID-19 İZOLASYON SÜRELERİ UZATILDI
banner12

Pandeminin uzaması ile farklı mutasyonların birikimi sonucu çeşitli varyantların ortaya çıktığı ve bazı varyantların daha hızlı bulaşarak ölüm hızlarındaki artışla da bağlantılı olduğunun görüldüğü gerekçesiyle izolasyon ve karantina süreleri ile birlikte kişiler arası mesafe ve temas sürelerinde yapılan düzenlemeler şöyle:

*Asemptomatik (belirti görülmeyen) veya Hafif (evde izlenen veya hastanede 24 saatten kısa süre yatan) Vakalar:

PCR pozitif vakalarda izolasyon süresi, semptomatik vakalarda semptomların ortaya çıkmasından veya asemptomatik vakalarda ilk PCR testi için numune alınmasından itibaren, 14 güne tamamlanır. İzolasyon süresi sonunda PCR testi yapılmasına gerek yoktur. Ancak en az 3 gün üst üste ateş ve diğer klinik belirtisi olmayan kişilerde en erken 10. günde PCR testi için numune alınabilir. 10. günde yapılan PCR test sonucunun negatif olması durumunda kişilerin izolasyonu sonlandırılabilir. Hasta izlem sürecinde arada başka bir PCR testi yaptırmaya gerek yoktur.

*Orta ve Ağır Hastane Yatış Endikasyonu Olan (hastanede 24 saatten uzun süre yatan) Vakalar:

Hastaneye yatırılarak takip edilen hastalarda izolasyon süresi semptomatik vakalarda semptomların ortaya çıkmasından veya asemptomatik vakalarda ilk PCR testi için numune alınmasından itibaren 14 gündür. İzolasyon süresi sonunda PCR testi yapılmasına gerek yoktur. Ancak en az 3 gün üst üste ateş ve diğer klinik belirtisi olmayan kişilerde en erken 10. günde PCR testi için numune alınabilir. 10. günde yapılan PCR test sonucunun negatif olması durumunda kişilerin izolasyonu sonlandırılabilir. Hasta izlem sürecinde arada başka bir PCR testi yaptırmaya gerek yoktur.

*Yoğun Bakım Endikasyonu Olan Vakalar:

Hastanede izlenen, ağır seyirli veya yoğun bakımda takip edilen hastalarda izolasyon süresi semptomatik vakalarda semptomların ortaya çıkmasından veya asemptomatik vakalarda ilk PCR testi için numune alınmasından itibaren 20 gündür. İzolasyon süresinin sonunda PCR testi yapılmasına gerek yoktur. Ancak 10. günden sonra ateş ve diğer klinik belirtiler olmaksızın yani semptomsuz ardışık 3 günün ardından 24 saat ara ile alınan iki PCR test sonucunun negatif olması durumunda hastanın izolasyonu daha erken sonlandırılabilir.

İzolasyon sırasında enfeksiyon iyileşmesine rağmen bazı kişilerde öksürük veya tat veya koku alma duyusunda bir kayıp veya değişiklik birkaç hafta devam edebilir. Kalıcı bir öksürük veya tat/koku kaybı, izolasyonun uzamasına neden olmaz.

Hastanede yatmakta olan PCR pozitif vakalarda; test yapma imkanı varsa 10. günden sonra en az 24 saat ara ile iki kez PCR testi negatif olan hastanın izolasyonunun sonlandırılarak başka bir servise alınabilir. Test yapılmaması durumunda izolasyon-yoğun bakım servislerinde 20. günde, diğer servislerde 14. günde sonlandırılır.

*Immunsupresif (bağışıklık yetmezliği olan) Vakalar:

Bu kişilerde PCR testi yapılmaması durumunda izolasyon süresi 28 gündür. İzolasyonunun daha erken sonlandırılması için en erken 20. günde en az 3 ardışık gün ateş ve diğer klinik belirtisi olmayan kişilerde 24 saat ara ile ardışık 2 negatif PCR test sonucunun olması gereklidir. 28. günde test yapılmaksızın izolasyon sonlandırılır. B hücre deplesyonu tedavisi alan, B hücre fonksiyon bozukluğu ile giden hematolojik hastalığı olanlar ve primer immün yetersizliği olan hastalarda virus replikasyonu ve saçılımı daha uzun süre devam edebilmektedir. Bu nedenle yapılan PCR testlerinde negatiflik görülmeden izolasyonları sonlandırılmaz. 20. günden itibaren yapılan PCR test sonucunun pozitif gelmesi durumunda PCR testinin yeniden yapılması için en az 1 hafta ara verilir.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
22
açık