banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

BAKANLIKTAN ÜCRETSİZ SMA TARAMASI

Evlenecek çiftlere, Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz SMA taraması yapılacağı açıklandı. Tarama programıyla, genetik geçişli bir hastalık olan SMA taşıyıcısı çiftlerin evlilik öncesinde belirlenmesi amaçlanıyor.

SAĞLIK 08.10.2021, 00:09 07.10.2021, 17:42 Haber Merkezi
485
BAKANLIKTAN ÜCRETSİZ SMA TARAMASI
banner12

Ülke genelinde başlatılacak olan “Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı” kapsamında kullanılacak olan 800 bin tarama kitinin alımı için Bakanlık tarafından düzenlenen ihale ile 8 Ekim saat 11:00’a kadar teklif toplanacak. İhale sürecinin ardından uygulamanın hızlıca hayata geçirilmesi planlanıyor.

SMA taşıyıcısı olan çiftlerin belirlenmesiyle ailelere, bebeğin hasta doğabileceği anlatılarak doğum öncesinde tedbir alınması sağlanacak. Bebeğin SMA’lı doğmasının önlenmesi için isteyen çiftler, tüp bebek uygulamasına yönlendirilecek.

Her yıl ortalama 170 SMA’lı bebeğin dünyaya geldiği ve yurt dışında geliştirilen yeni tedavi yöntemlerinin çok yüksek rakamlara mal olması nedeniyle ailelerin destek kampanyalarına yönelmek durumunda kaldığı ülkemizde, SMA tedavilerinin devlet tarafından üstlenilmesi istenirken, tarama testlerinin de ücretsiz yapılması talebi uzunca bir süredir kamuoyu tarafından dile getirilmekteydi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-9
kar yağışlı