banner8

banner9

banner28

banner10

AŞIDA HATIRLATMA DOZU KARARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; mRNA aşısı olmuş olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere, risk grupları önceliklerine göre hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildiğini açıkladı. Bakan Koca açıklamasında, yeni sağlık çalışanları alınacağı ve KPSS sınavı sonucuna göre, mülakatsız yerleştirme yapacakları bilgisine de yer verdi.

SAĞLIK 05.11.2021, 00:14 04.11.2021, 17:08 Haber Merkezi
328
AŞIDA HATIRLATMA DOZU KARARI
banner12

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında online olarak toplandı. Bakan Koca, toplantı sonrasında yaptığı yazılı açıklamada, hatırlatma dozu için öncelik verilecek risk gruplarını; 60 yaş üzerindeki vatandaşlar, 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar ve başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar şeklinde sıraladı. Koca; “60 yaş üzerindeki vatandaşlarımız ile gebelerin tam aşılı olmalarının son derece önemli olduğu bir kez daha vurgulanmıştır. İleri yaştaki vatandaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı” dedi.

Açıklamasında sağlık çalışanlarına yönelik bilgilendirmede de bulunan Sağlık Bakanı Koca, şu değerlendirmede bulundu:

“Geçtiğimiz günlerde 81 ilimizin il sağlık müdürlüklerine gönderdiğim talimatla uygulamada karşılaştığımız fazla çalışma süreleri ve nöbet düzenlemelerinin yasal mevzuatımıza uygun ve insani koşullarda sürdürülmesini istedim. Çeşitli illerimizin il sağlık müdürlerinden ve hastane başhekimlerimizden aldığım bilgilerle durumu yakından takip ediyorum. En geniş anlamda sağlık çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik olan çalışmalarımız da devam ediyor. Büyük emeklerle yetişen sağlık personelimizi hak ettiği ve elimizden gelenin en iyisiyle buluşturmak için düzenlemelerin tamamını yakından izliyor ve netice alacağımızı görüyorum.

Uzmanlık asistanlarının çalışma koşulları ile ilgili başlattığımız çalışmanın yanında eğitimlerini de düzenleyen yeni ve geniş kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Daha iyi eğitim alan ve daha iyi koşullarda çalışan Uzmanlık öğrencilerinin gelişmişlik seviyemizin önemli ölçülerinden biri olacağını düşünüyorum. Sağlık çalışanlarından oluşan bu büyük aileye yeni üyelerin katılacağı müjdesini daha önce vermiştim. Bu konuda da çok yakında güzel haberleri öğrenmiş olacaksınız. Heyecanla aramıza katılmayı bekleyen genç kardeşlerim, beklediğiniz günün yaklaştığını ifade etmek isterim. Mülakat yapmadan sadece KPSS sınavı sonuçlarına göre yerleştirme yapacağız.”

Okullarda salgına yönelik rastgele taramaların Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde devam ettirilmesinin, salgının seyri açısından önemli bir gösterge olarak görüldüğünü belirten Bakan Fahrettin Koca; toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için 2 doz aşılı olanların oranının yüzde 70'in üzerine çıkarılması gerektiğinin altını çizdi ve bu bağışıklık elde edilmeden tedbirlerden vazgeçilmemesi gerektiğini vurguladı.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
13
parçalı bulutlu