banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

TAM 90 YIL “GÜVENDİK”

1932 yılında, süt ve ürettiği sütlü kurabiyeleri satarak iş hayatına başlayan Hacı Mustafa Güvendik, daha sonra doğal sahlepli dondurmayı ürün yelpazesine ekledi. Güvendik soyadının bir markaya dönüştüğü bu serüvende bugün torunları Erdal ve Ahmet Güvendik, 90. yıllarını kutlamanın gururunu yaşıyor.

ÖZEL HABER 05.07.2022, 00:10 04.07.2022, 17:44 Haber Merkezi
2264
TAM 90 YIL “GÜVENDİK”
banner12

Özel Haber/ Ayşe Okan

Tarihçeleri ülke tarihi ile kesişen ve örtüşen müesseselere dair haberlerde; kuruluştan bugüne yapılanların önemini aktarabilmek için, neredeyse ailenin soyağacına da yer vermek gerekir. İşte bu nedenle Güvendik Pastanesi’nin 90. yılına ilişkin bu haber de doğal olarak Hacı Mustafa Güvendik ile başlıyor.

Milli mücadeleye katılan, Gazi Mustafa Kemal’i İzmir’in kurtuluşunda gören ve Akşehir’e İstiklal Madalyası ile dönen Hacı Mustafa Güvendik, 1932 yılında başladığı iş hayatına doğal sahlepli dondurma ile devam etmiş. Kısa sürede çok meşhur olan dondurmayı; İsmet İnönü, Celal Bayar ve Adnan Menderes de tatmışlar. Beşi kız üçü erkek sekiz evladından Celal, Sami ve Sıtkı Güvendik tarafından sürdürülen işletme daha sonra torunları Erdal ve Ahmet Güvendik sorumluluğunda bugüne gelmiş.

Artık çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan, örneğin lokma dökülecekse akla ilk gelen Güvendik Pastanesi’nin 90 yıllık motivasyonunu sorduğumuz Erdal ve Ahmet Güvendik kardeşler, bu sorumuzu dedelerinin vasiyeti ile yanıtlıyorlar:

“Merhum Hacı Mustafa dedemiz, kurucumuz olarak bize dünyanın en güzel vasiyetini bıraktı. Asla hile yapmayınız, doğallıktan şaşmayınız, sağlıklı ve temiz ürünler üretiniz diyerek aktardığı vasiyetini “emir” kabul ederek çalışmaya devam ediyoruz. Hemşehrilerimize katkısız, doğal ve sağlıklı ürünler sunmak için en kaliteli ham maddeyi alıp olabildiğince çeşitli lezzetler üretiyoruz. Akşehir’in damak tadına hitap eden geleneksel ürünlerimizin yanı sıra özellikle tatlı ve pasta çeşitleri ile dondurmada hep yeni tatlar sunmanın peşindeyiz. İnanıyoruz ki; Akşehir bize her zaman güvendi. Bizler de soyadımızı taşıyan markamız Güvendik ile bu şehrin bir parçası olmaya devam edeceğiz.”

Bu yıl 63’üncüsü düzenlenen Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği kapsamında, aile fertlerinden Erhan Uslu’nun sahne alacağı açılış konseri de 90. yıl kutlaması vesilesiyle Güvendik Pastanesi sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Tüm Akşehirlilerin ücretsiz olarak izleyebileceği konserde; İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü Dr. Öğretim Görevlisi, Türk Halk Müziği sanatçısı Erhan Uslu, 5 Temmuz 2022 Salı günü (bugün) saat 21:30’da Nasreddin Hoca Açık Hava Tiyatrosu’nda Akşehirlilerle buluşacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
parçalı az bulutlu