16.01.2018, 08:43 4

OSB YÖNETİMİ DEĞİŞMİŞ TE HABERİMİZ OLMAMIŞ!

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya Akşehir Organize Sanayi Bölgesine yatırım yapan iş adamlarına verilen herse yemeği davetinde ağzından baklayı çıkardı.

Haber/Yorum: Ümit Aykut Şener

%51’i Akşehir Belediyesi, %30 Hissesi Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, %19’u da Akşehir Ticaret ve Sanayi Odasına ait Akşehir Organize Sanayi Bölgesinin, 2011 Yılından itibaren aralıksız başkanlık görevini yürüten Erdal Çiftçi’nin, geçtiğimiz hafta sonu işadamlarına yönelik verilen herse yemeği davetinde yandaş medyalarında çıkan AKTSO Başkanı olarak açıklamalarına bakılırsa, Çiftçi’nin OSB’deki başkanlık görevi sona ermiş gibi görünüyor ya da öyle anlaşılması birileri tarafından kamuoyuna lanse ediliyor.

Zira, aynı davette bulunan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya yaptığı konuşmasında,  “Bu program için Organize Sanayi Yönetimine teşekkür ediyorum. Bizler de yönetimdeyiz ama artık yeni yönetimimizde Çakır Buğra Bey, İsa Kurt Bey ve Halil Murat İmre Bey var. Bizim yükümüzü biraz hafifletmiş oldular” diyerek yönetim değişikliğini resmen duyurmuş oldu.

Ben, belediye başkanının ‘herse’deki konuşmasından yola çıkarak bu yazıyı kaleme alıyorum. Eğer durum başkanın söylediği gibi değilse o zaman da bu konunun muhatabı %51 ile büyük hissesi olan Akşehir Belediyesi ve Başkanıdır.

Akşehir OSB’deki bu yönetim değişikliğine www.aksehirosb.org.tr web sayfasında yer verilmemesine kamuoyu gibi yerel basın da çok şaşırmış görünmüyor. Zira, böylesine önemli bir kuruluşta yaşanan yönetim değişikliğinin haber değeri olmayacak ta başka neyin olacak ki?

ASOB Müdürü bu önemli değişikliği neden kamuoyu ve diğer yerel gazeteler ile (Pervasız ve İstasyon) paylaşmadı, doğrusu merak etmiyor da değilim?.. Akşehir Belediyesi ve Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili basın açıklamalarını üç yerel gazete ile paylaşırken acaba OSB ile ilgili haberi paylaşmayıp akıllarınca -atlatma haber- yaptıklarını falan mı düşündüler? Bakın şimdi daha kötüsü oldu, ortaya neler çıktı veya çıkacak?

Anlaşılan o ki, OSB'deki değişimde isimler bahane olmadığı gibi yeni gelenler de şahane değil!.. Akşehir’de hangi STK’da boşluk olsa yönetimde bulunmak istemeleri ve bu yönde hareket etmeleri TV’lerin remote control modelini tercih ettiklerini gösteriyor.

Akşehir Organize Sanayi Bölgesi hakkında 15.08.2016 tarihinde OHAL Konya Valiliğine bir dilekçe gönderdim. Dilekçeye yasal süresi içinde cevap verilmediğini görünce de BİMER ve CİMER’i durumdan haberdar ettim. Bununla da yetinmeyip Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının yanı sıra Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğünü de bilgilendirdim.

Bakanlık bir müfettiş hanımefendi göndermiş ki hiç sormayın gitsin.  Hazırladığı raporda benim bile bilmediğim konuları tespit edivermiş. Yapılanların yasal olmadığını ancak Akşehir’in küçük bir ilçe olduğundan bahsederek kendince bir bahane uydurup soruşturmaya gerek olmadığına karar vermiş ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığına da pas atıvermiş.

Şurası bir gerçek ki, Akşehir Organize Sanayi Bölgesinde bazı uygulamalar KEYFİYETE DAYALI olarak yapılmış yapılmasına da devletimiz üstüne gideceği yerde örtbas edenlere ‘DUR!’ demezse o zaman bu halk neyin mücadelesini vermiş oluyor ki?

Akşehir Organize Sanayi Bölgesi hakkında yapmış olduğum şikayet dilekçelerimi ve ilgili makamlardan gelen cevap yazılarının tamamı elime geçtiğinde Akşehir Kamuoyu ile paylaşacağımdan kimsenin şüphesi olmasın!.. 

Meraklıları için şu kadarını da söylemek isterim ki; konunun muhatabı OHAL KONYA VALİLİĞİ’nden hala tarafıma gönderilen bir cevap yazısı yok, bakanlığa gönderildiğini biliyorum ama bana her nedense tebliğ edilmiyor!..

Bu arada ülke halkı, yapılan ve yapılacak olan  oda seçimlerinin yanı sıra ülke genelinde Nisan 2018’e ertelenen TOBB ve OSB Müteşebbis Heyetlerinde geçmişte FETÖ’cü veya İtirafçı olan ya da FETÖ’cülerle gezip-dolaşanları  yönetimlerde görmek istemiyor, haksız da değiller…

İşadamlarımız da lütfen gereğini yerine getirerek medeni cesaretli olmayı ve sorumluluk almayı kendilerine ilke edinsinler ki devletinin yanında yer alarak FETÖ/PDY ile mücadele etmeye yardımcı olsunlar. Aksine davrananları kamuoyuna ve devlete ifşa etmek zaten Pervasız’ın boynunun borcudur!..  

Bunların makamları ne olursa olsun, kim olurlarsa olsunlar hiç ama hiç fark etmez!..

Not: Haberdeki uyarım üzerine Akşehir OSB Web Sayfasında gerekli düzeltmelerin yapılarak hem Müteşebbis Heyetine hem de Yönetim Kuruluna yeni katılan isimlerin eklenmesini sevindirici bir gelişme olarak yorumluyoruz.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner27
10
açık