23.12.2013, 09:29 9

ÖLÇÜ BELLİ

En son neyi-neye göre-ve ne zaman ölçtük?

İlk bakışta bu soru matematiksel bir ölçme gibi görünse de “ölçü” kavramı, bünyesinde derin anlamlar içermektedir.

            Yüce Yaratıcı; kâinatı ve tüm canlıları eşsiz ve mükemmel bir “ölçü”ye göre yaratmış olmasına rağmen, biz insanoğlu bunu fark edememekte ve/veya kendimize “yeni ölçüler?” aramaktayız.

            Özellikle son dönemlerde; kişiler ve toplumlar arası ilişkilerde herkes kendi ölçüsüne göre hareket etmekte, kendi ölçüsünü de karşısındakine kabul ettirmeye çalışmaktadır. Ne acıdır ki; sıkıntı-bunalım ve kargaşaların kaynağı da burada yatmaktadır. “Ölçü-lü” ve “Ölçü-süz” kavramlarını da bu yönüyle değerlendirmek yanlış olmaz kanımca.

            Gerek inançların yaşaması ve yaşatılması, gerek dillerin yaşaması ve yaşatılması, gerekse kültürlerin yaşaması ve yaşatılması konusunda ölçümüz maddeci-dünyevi bakış açısı mı olacak; yoksa kadim medeniyetimizin yüzyıllar boyu uyguladığı evrensel insani değerler mi olacak?

 Hele bir de birbirimizin tutum-davranış ve düşüncelerini bilinçsizce ölçme yoluna gidiyoruz ya! Sanki bir tek ölçülü düşünen  ve davranan kendimizmiş gibi…

            Sevgili Dostlar!

 

            Şairler Sultanı Üstad Necip Fâzıl KISAKÜREK’İN

            “ Müjdecim! Kurtarıcım! Efendim!

             Sana uymayan ölçü; hayat olsa teperim.”              

 

dizelerinde ifade edildiği gibi Allah ve Resulü’ne uymayan hangi ölçü olursa olsun elimizin tersiyle itmemiz lazım. Ancak o zaman; egolarımızdan, kaprislerimizden ve tüm olumsuz değer yargılarımızdan kurtuluruz.

            Aksi halde; âdeta bir kısır döngü içinde, üç günlük yalan dünyanın boş ve anlamsız koşuşturmalarıyla uğraşır dururuz.

            Açılan hayat parantezini dolu dolu kapatmak için ÖLÇÜ BELLİ…?

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-2
hafif kar yağışlı