05.01.2015, 00:43 39

MÜCADELE ve FİKİR ADAMI MEHMET AKİF İNAN

Kıymetli dostlar! Kültür ve düşünce dünyamıza yön vermiş bazı sanatçı ve düşünürlerimiz vardır ki; hayatı boyunca yaptığı çalışmalarla ve duruşuyla her zaman bizlere rol model olmuşlardır. Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen’in kurucu genel başkanı, Büyük üstad, Mütefekkir ve Eylem adamı, Eğitimci-Yazar Merhum Mehmet Akif İnan da bu saydığımız unutulmaz şahsiyetler arasında yerini almıştır.  

         Hayata farklı bir açıdan bakmamızı sağlayan, doğu ile batıyı birleştiren, eski ile yeniyi buluşturan Türk aydınlarından en önemlilerinden biridir Akif İnan..

         Kendisi aramızdan ayrılalı on beş sene de olsa; şiirleri ve fikirleriyle hâlâ yaşayan bir dâvâ adamıdır Akif İnan..

         Yoklukla,çileyle ve mücadeleyle başlayan; yardımlaşma, dayanışma ve inançla sona eren hayatı her zaman biz eğitimcilere örnek olmalıdır Merhum Akif İnan ağabeyin…

        

         İsterseniz büyük mücadele insanı Mehmet Akif İnan’ı yakından tanımaya çalışalım:

 

HAYATI:

12 Temmuz 1940’ta Peygamberler şehri Şanlıurfa’da doğdu. İlk ve ortaokulu Urfa'da, liseyi Maraş'ta bitirdi. Ankara Üniversitesi DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1972) mezunu. Öğrencilik yıllarında Hilal dergisi ve yayınlarını (1962-64) yönetti, Türk Ocakları Genel Merkezi'nde müdürlük yaptı (1964-69). Türk Taşıt Sendikası'nda sendikacılık faaliyetinde bulundu (1969-72). Gazi Eğitim Eğitim Enstitüsü'nde Türkçe-edebiyat öğretmenliği yaptı (1977-80). 1980 yılında Hacc görevini yerine getirdi. Kurucusu olduğu Eğitimciler Birliği Sendikası ve Memur-Sen Konfederasyonu'nun Genel Başkanlığını yaptı (1993-2000). 1999 yılının Haziran ayında kanser hastalığına yakalandığı anlaşılarak Ankara'da hastaneye yatırıldı. Tedavilerden ümit kesilince isteği üzerine Aralık ayında götürüldüğü Urfa'da 2000 yılının ilk günlerinde bir Ramazan gecesi 6 Ocak günü vefat etti.
         İlk ve yazı şiirleri 1957'den itibaren yerel gazetelerde çıktı. 1959 yılında “Derya” adlı bir gazete çıkardı. 1969 yılında Rasim Özdenören, Nuri Pakdil ve Erdem Bayazıt'la birlikte “Edebiyat” dergisinin, 1976'da Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt, Alaeddin Özdenören ve Ersin Gürdoğan grubu ile “MAVERA” dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Daha çok Edebiyat dergisinde çıkan yazıları ile tanındı. 1977'de Yeni Devir gazetesinde Akif Reha takma adıyla yazdığı köşe yazıları yazdı. 1998'de Kanal 7'de kültür-sanat programı hazırlayıp sundu. Bazı eserleri ise Yeni İstiklal, Türk Yurdu, Türk Ruhu, Filiz, Hilal gibi gazete ve dergilerde yayımlandı.    

1998'de Divan ve halk şiiri geleneğinden yararlandığı şiirleriyle kendi kuşağının usta şairleri arasında gösterildi. 1982'de KASD Deneme Ödülü'nü aldı. 1995'te Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta yapılan Türkçe'nin Üçüncü Uluslarası Şiir Şöleni'nde kendisine Türkmenistan'ın ünlü şairi Mahdum Kulu Şiir Ödülü verildi.  Vefatından sonra Urfa Belediyesi tarafından aynı yıl adına şiir yarışması düzenlendi.

 

 

Akif İnan, Divan şiiri nazım biçimini, hece veznini ve halk şiirini bir arada kullanma başarısını göstermiştir. Onun şiiri, bu yönüyle klasik şiirin üslup hususiyetini ve ifade kudretini modern zamana taşıyan bir şiir özelliği taşır. Akif İnan, Divan şiiri ile günümüz arasında bir köprü kurmuş ve Türk şiirine yeni bir duyarlık kazandırmıştır.

 

 

 

O, şiirlerinde, sosyal konuları, aşkı, tabiatı, sade bir ifade biçimiyle yansıtabilme başarısını göstermiştir.

 

“Her eylem yeniden diriltir beni
Nehirler düşlerim göl kenarında.

Doğ ey güneş erit taştan adamı
Ve kurut taşları diken elleri.”

         dizeleri buna bir örnektir.

 Akif İnan, 60 yıllık ömründe ölümünden sonra bile ismini ölümsüzleştirecek eserlere ve faaliyetlere imza atmıştır. Ölümünden sonra özellikle Mescid-i Aksa şairi olarak anılması yaptıkları güzelliklerden sadece birisidir.     

Bugün Türkiye, ileri demokrasiyi konuşuyorsa, özgürlükler yolunda adım adım ilerliyorsa bunda hiç şüphe yok ki Akif İnan’ların rolü ve emeği unutulmamalıdır. Bugün Mehmet Akif İnan aramızda değil. Ancak kendi dizlerinden seslendiği gibi:

Kim demiş her şeyin bitişi ölüm,

Destanlar yayılır mezarımızdan!

**************************

Büyük rüyalarla geçmişse ömür;

Hiç yanmam ölümün her çeşidine...

 

 Vefatının 15. senesinde Sevgili M. Akif İNAN'ı rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhu şâd olsun...

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
26
parçalı az bulutlu