13.04.2020, 00:03 10

MİLLET CANIYLA UĞRAŞIRKEN…

Geçtiğimiz yılın son günlerinde Çinli yetkililer, Vuhan kentinde 41 kişide zatürre benzeri bir hastalık ortaya çıktığını bildirdiler. Aynı yetkililer takip eden günlerde, bunun bir virüsten kaynaklandığını duyurmaya çalışan Doktor Li Wenliang hakkında tutuklama tehdidi içeren bir uyarıda bulundular. Nihayet 20 Mart 2020 tarihinde Çin Komünist Partisi Disiplin Kurulu, Şubat ayında kendisi de aynı virüsten hayatını kaybeden doktor hakkındaki uyarıyı geri çektiğinde Doktor Li artık bir halk kahramanı olmuştu bile.

Ülkemizdeki ilk koronavirüs vakası 10 Mart’ı 11 Mart’a bağlayan gece açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; Avrupa’dan gelen bir kişide Covid-19 testinin pozitif çıktığını ve bu kişinin yakınlarıyla birlikte karantinaya alındığını duyurdu. Dünyanın en çok gezen ulusu, turizmin göz bebeği olan Çinliler; her ne kadar Hac için Suudi Arabistan’a gidiyor olmasalar da onlarca ülkeyi ziyaret ediyor, havaalanlarında her ulustan insan bir arada zaman geçiriyor ve virüs yayılmaya başlıyordu.

Takvimler 9 Şubat’ı gösterirken virüs, 813 kişinin ölümüne yol açarak SARS’ı geride bıraktı. 24 Şubat’ta İtalya’da vaka sayısı 229’a ulaşmış, bölgemizde ise Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Türkiye ve Afganistan, İran ile olan sınırlarını kapatmıştı. İran’da virüsün yayıldığı Kum kentindeki vaka ve ölüm sayılarına dair kentin milletvekili ile ülkenin Sağlık Bakanı’nın, birbirini tutmayan çelişkili sayılar paylaştıkları dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkanlığı 15 Mart’ta yaptığı açıklamada, ülkemizden son umre kafilesinin 27 Şubat’ta çıkış yaptığını ve dönüşlerin erkene alındığını bildirdi. Dünyanın her köşesinden sorumlu birçok bilim insanının, virüsün Çin’de neden olduğu ölümlere dayanarak dünya çapında bir salgına neden olabileceğine dair uyarılarına rağmen, Suudi Arabistan yönetimi ancak 7 Mart 2020’de Kabe’nin tavaf ve sa’y alanlarını kapattığını ilan etti.

Üniversitelerde eğitime 3 hafta süreyle ara verildiği kararının 13 Mart’ta açıklanmasının ardından üniversite öğrencileri otogarlara akın etti. Her biri 40-50 yolcu taşıyan otobüslerde yer bulmayı başaran şanslı öğrenciler, hemen o hafta sonu Anadolu’nun her köşesindeki evlerine doğru yola çıktılar. Bulamayanlar da birkaç gün gecikmeyle memleketlerinin yolunu tuttular.

Ve geçtiğimiz Cuma günü, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus; Türkiye’nin birçok ülkeye sağladığı tıbbi malzeme yardımının tüm dünyaya örnek olması gerektiğini söylerken ülkemizin, alınan tedbirler açısından Avrupa ile kıyaslandığında en hazırlıklı ülke konumunda olduğunu vurguladı. Aynı gün saat 22:00 sıralarında, 31 ilde 2 günlüğüne sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kararı duyan vatandaşlar, 2 saat sonra başlayacak olan yasak öncesinde bakkal ve marketlere hücum etti.

Ve yine aynı gün; Başkanları Trump’ın salgını hafife almasının acı sonuçlarını yaşayan ABD’nin New York eyaletinde 1 günde 799 koronavirüs ölümü vakası kayda geçti. Toplam ölü sayısının 6 bini aştığı New York, kapitalizmin kalesi ABD’nin Vuhan’ı olurken, ABD tarihinde ilk kez bütün eyaletlerde “Felaket” ilan edildi.

İster Komünist Parti yönetimindeki Çin’de olsun, ister kapitalist ABD’de ve isterse, adında İslam Cumhuriyeti yazan İran’da; öngörülebilir gelişmeleri zamanında göremeyen yönetimlerin öngöremedikleri acı faturaları, o ülkelerde yaşayan insanlar ödüyor.

Dünyanın bu toz duman ortamında insanlar canıyla uğraşırken, bizden 2 haber ise okuyanları acı acı gülümsetiyor.

Cumhuriyet Gazetesi’nden bir haber: Muğla Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin vatandaşa ekmek dağıtması engellendi. İl Hıfzıssıhha Kurulu aldığı kararla; ekmek dağıtımının yalnızca valilik, kaymakamlık, vefa sosyal destek grubu ve muhtarlar aracılığıyla yapılacağını açıkladı.

Konhaber’den bir haber: Karatay Belediyesi, vatandaşların en önemli ihtiyaçlarından birisi olan ekmeğin temini için, Halk Ekmek Fabrikası’nda üretilen ekmekleri 6 mobil Halk Ekmek aracıyla ilçe genelinde dağıtmaya başladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
16
parçalı az bulutlu