24.09.2018, 00:41 3

MHP AKŞEHİR’İ GÖZÜNE KESTİRDİ!

Akşehir İlçe Başkanı Ümit Şafak’ın istifa ettiği, yerine ise 24 Haziran Milletvekili Seçimlerinde MHP Konya Milletvekili Adayı olan Av. Salih Akça’nın başkan olarak yeni yönetim kurulu ile birlikte atanacakları öğrenildi

Haber/Yorum : Ümit Aykut Şener

30 Mart 2014 tarihinde Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Akşehir Belediye Başkanlığı’nda AK Parti’nin 26.783 (% 46.8), MHP’nin 23.851 oy (% 41.6) almasını fırsat bilen parti yöneticileri, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Yerel Seçimler için girişimlerini hızlandırmış görünüyor.

O dönemde MHP’den Akşehir Belediye Başkan adayı olan Osman Fedai, seçimden sonra basına yaptığı açıklamasında, “... Halkımız şehir merkezinde AKP'nin yenilebileceğini gösterdi.” diyerek o tarihte fitili ateşlemiş ancak sonrasında partisinden istifa ederk İYİ PARTİ’ye geçmişti.

24 Haziran 2018 günü yapılan Milletvekili Seçimlerinde ise AK PARTİ %51, CHP %17, MHP %15, İYİ PARTİ %15, SP %1, HDP %1 oranında oy almışlardı.

Belediye seçimlerinde seçmenin adayı tercih ederek oy verdiği göz önüne alınırsa, Akşehir’e özel siyasi partilerin ya da sağduyulu seçmenlerin ‘Akşehir İçin Elele’ parolasıyla ortak bir aday ve dolayısıyla ortak bir meclis üyeliklerinde anlaşmaları durumunda, Akşehir’de bambaşka bir tablonun ortaya çıkması da kaçınılmaz olacaktır. Bunun dışında tüm siyasi partilerin kendi başkan adayları ve meclis üyeleriyle seçimlere girmeleri en doğal haklarıdır.

MHP Genel Merkezi, bölge nüfusunu ve yaşayan toplulukları dikkate alarak akıllıca bir manevra gerçekleştirmiş görünüyor. Akşehir MHP İlçe Başkanı olarak Av. Salih Akça ve yeni yönetim kurulu listesi parti genel merkezinde onayladıktan sonra, bu listenin Av. Akça tarafından hafta içinde kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Bu nedenledir ki; siyasi partiler Belediye Başkan Adaylarını ‘HALK’ın benimseyeceği kişilerden oluşturmak zorundadır ama ‘KEYFİYET’ten değil!..

Hele ki, belirli bir zümrenin veya menfaat gruplarının belirdiği başkan adaylarını ‘partinin adayı’ gibi lanse edenlerin, bu ekonomik zorlukta nefes alma zorluğu çeken seçmenden geçer not alamayacağı da şmididen bilinmelidir. Adaylar dışarıdan değil ikamet ettiği şehirden tercih edilmelidir...

‘Erken Kalkan Yol Alır’ atasözünden hareketle MHP’nin elini çabuk tutması, ilçemizdeki diğer siyasi parti temsilcilerince dikkatle izleniyor.

AK Parti’de başkanlık adayı için bazı isimlerin kimler tarafından belirlenerek halka sorulduğunu bilmemekle birlikte bu isimleri hafta içinde sizlerle paylaşacağız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner27
10
açık